Hauswaldská kaple se studánkou na Šumavě: Kaple byla odstřelena vojáky, studánka dnes platí za malé Lurdy
Mnoho památek, které měly tu smůlu, že se nacházely poblíž chráněné hranice, byly zničeny. Na některé se ale naštěstí nezapomnělo a i dnes lákají turisty. Mezi takové, které měly i přes smutný osud štěstí, patří i Hauswaldská kaple se studánkou na Šumavě. Motivací k návštěvě může být například to, že se tu mají dít dobrým lidem zázraky.
Místo, kde se dějí zázraky
Hauswaldská kaple a její okolí byly dlouho předmětem nejrůznějších povídaček a legend. Začít to mělo tím, že dvě selky kosily trávu a překvapil je medvěd. Jelikož se bály o svůj život, začaly se modlit k Panně Marii. Medvěd najednou zchroml a odpotácel se zpět do lesa. Selky poté koupily obrázek Panny Marie a přinesly ho na místo, kde se měla tato událost dříve odehrát. Posléze sem začali chodit lidé, kteří oslepli, anebo špatně viděli. Když si vodou z pramene omyli obličej, zrak se jim měl vrátit. V neposlední řadě sem měli chodit i chromí sedláci, kteří byli po vážnějším úraze. Cestou od studánky měli odkládat své pomůcky a měli být zase zdraví.
Vedle zázračného pramene vyrostla kaple
Tam, kde se dějí zázraky, tam obvykle vyroste i kaplička. A tak tomu bylo i v tomto případě. Svatostánek tu vznikl v roce 1820 a začali se u něj konat poutní mše. Pro velký zájem pak byla v roce 1860 postavena větší kaple. Ta ale měla špatnou stabilitu, proto byla nahrazena třetí kaplí v roce 1902. Lidé, kteří kapli a studánku navštívili často říkají, že se tu nachází silný zdroj pozitivní energie. Z toho důvodu se tomuto místu také někdy říká šumavské Lurdy.
Kaple byla podminována a zničena, ale ne zapomenuta
V roce 1957, když začal vznikat vojenský prostor, stála kaple v cestě. I přesto však přežila soška Panny Marie Lurdské, která je dnes umístěna v kostele v nedalekém Srní. Zázračné místo však neupadlo definitivně v zapomnění ani v dnešní době. Po roce 2006 byly zakonzervovány zbytky kaple a modernizace se dočkala i kouzelná studánka. Vodu k ní přivádí dřevěný žlab vodovodu. Voda z koryta pak přepadá do skleněné plastiky, která byla vyrobena ze zeleného lesního šumavského skla. Uvnitř je navíc otisk propojených dlaní.
Zdroj: redakce, Šumava NET, YouTube