Hongkong je výjimečné místo, kde na vás dýchne minulost i budoucnost

Přidat na Seznam.cz

Hongkong získal částečnou nezávislost v roce 1997. Od té doby je speciální administrativní částí Číny, která nejvýrazněji ovlivnila i vývoj jeho kultury. Podle odhadů byla tato oblast osídlena před více než 5000 lety. Během dějin jeho obyvatelé těžili z výborné pozice s velkým přístavem a později i důležitým letištěm. To jim přineslo do rozpočtu další peníze, které jim pomohly v rozvoji.

Vrch Victoria
Nejoblíbenější atrakcí Hongkongu je nepochybně vrch Victoria. Odkud máte ten nejkrásnější výhled na celé centrum s majestátními mrakodrapy. Dostanete se tam pomocí pozemní lanovky, která odchází ze širšího centra. Odtud přejděte na vyhlídkovou terasu, která je přístupná během dne i noci, takže si odtud můžete odnést sérii nádherných fotografií. Na vrch vede i turistický chodník, který je dlouhý 3,5 kilometru. Přístupný je také pro cyklisty.

https://www.instagram.com/p/B6VaI4Anish/

Promenáda Tsim Sha Tsui
Centrum města je známé díky množství výškových budov. Každý nový mrakodrap se snaží zaujmout zajímavou architekturou a v něčem předčit velikost svých ostatních kolegů. Ty nejzajímavější stavby jsou sdruženy vedle promenády Tsim Sha Tsui, která vede od přístavu vedle moderní čtvrti Hongkongu. Procházkové trasy jsou lemovány množstvím zeleně a vytváří nádherný pohled na pojetí moderní městské architektury. V této části se nachází také několik muzeí, restaurace a několik důležitých institucí.

Hvězdný trajekt
Hongkong je propojen s okolními ostrovy pomocí lodní dopravy. Malá plavidla nesou označení Hvězdný trajekt a jejich historie se datuje již od roku 1880. Tento způsob dopravy je velkým zážitkem. Zdejší kapitáni jsou velmi zruční a během hustého provozu musí často prokazovat své mistrovské umění. Druhým důvodem pro volbu této atrakce je výhled. Z paluby lodí si užijete ten nejkrásnější pohled na město. Ať si už pak vyberete kterýkoliv z ostrovů, najednou se ocitnete jakoby v jiném světě. Oproti modernímu Hongkongu vás překvapí stará tvář tohoto kraje, kde lidé stále žijí s co nejužším propojení s přírodou. Tam se v dobrém smyslu slova zastavil čas a konečně vám začne dovolená v obklopení klidné atmosféry.

Ulice hvězd
Filmové studia v Hongkongu kdysi patřila spolu s Hollywoodem a Bollywoodem k těm nejlepším na světě. Jejich hlavním tématem byly akční filmy, které měly být poctou starému umění kung-fu. Právě díky nim odstartovali skvělé kariéry Bruce Leeho nebo Jackieho Chana. Představitelé města nechtěli zapomenout na své hrdiny, proto připravili atrakci, která připomíná jejich velký úspěch. Na promenádě u přístavu instalovali Ulici hvězd, kde se nacházejí sochy těch nejznámějších. Ty jsou postaveny tak, abyste si spolu se svými oblíbenci mohli dělat i selfie. V této části se nachází i známé filmové muzeum, které zachycuje důležité události ze zdejších natáčení filmů. S pohádkovými hrdiny souvisí také Disneyland, který se mimo jiné specializuje na oblíbený Příběh hraček.

Velký Buddha
Nejen zajímavou památkou, ale zejména důležitým poutním místem je socha Buddhy Tian Tan, jehož nazývají také Velký Buddha. Jeho výstavba trvala 12 let a má majestátní výšku 34 metrů. Na to, abyste se k němu dostali, musíte překonat 268 strmých schodů. Ty nemají být jen výzvou pro vaši kondici, ale na výstup byste si měli dopřát dostatek času a měli byste tam jít úplně potichu. Jen tak se vám podaří zahloubat do svého nitra a meditovat nad svým životem. V blízkosti sochy, od níž je nádherný výhled na krajinu, se nachází klášter, který je důležitou svatyní a také buddhistická vesnička, kde byste si neměli nechat ujít možnost ochutnat zdejší vegetariánskou gastronomii.

https://www.instagram.com/p/B3PFO90H1F1/

Hodinová věž
Jednou z dominant centra města je známá hodinová věž. Tu vybudovali v roce 1915 a kdysi byla součástí nádraží. Věž postavili z červeného granitu a je vzpomínkou na časy anglické kolonizace. Budova zároveň představuje i velmi důležitý památník. Turistům a domácím obyvatelům má připomínat miliony čínských imigrantů, kteří našli v Hongkongu nové místo pro život. Vedle ní se nachází malý park s palmami a fontánou.

Klášter 10 000 Buddhů
Na předměstí Hongkongu leží jeden z nejunikátnějších asijských klášterů. Kuriozitou je, že ve skutečnosti tam nikdy nežil žádný živý mnich. Jeho obyvateli jsou sochy Buddhů v různých velikostech, které lemují celou cestu vedle schodiště a prostory tohoto komplexu. Přestože název hovoří o 10 000 podobizen, ve skutečnosti je jich tam ještě více. Přitom každá z nich zachycuje tohoto světce v jiné póze a s odlišným výrazem na tváři.

Zdroj foto: Hong Kong/ Unsplash.com