Hornické památky v Měděnci: Poznejte Zemi zaslíbenou a další pozůstatky těžby na vrchu Mědník
I když jste o Měděnci v Krušných horách zatím možná nikdy neslyšeli, možná zjistíte, že minimálně jednu památku na vrchu Mědník znáte od pohledu. Byl na ni totiž záběr ve znělce populárního seriálu 30 případů majora Zemana. To ale není jediná zajímavost, kterou vám může obec Měděnec v Ústeckém kraji nabídnout. Vrch Mědník, na kterém stojí i ona známá kaple, je totiž doslova prošpikován historickými štolami, z nichž některé se používaly již v 15. století!
Hornický vrch Mědník
Pokud vás zajímá tematika hornictví a získávání přírodního bohatství, Měděnec s vrchem Mědník je přesně místem pro vás. Právě pod ním se nachází nespočet nejrůznějších štol, které představují praktickou ukázku vývoje hornictví během historie. První tu začaly vznikat během 15. století. Naleziště muselo být velmi bohaté, protože těžba byla ukončena až v 19. století. Perličkou je, že se nemusíte spokojit pouze s chůzí po kopci. Kdo bude chtít, ten se může podívat i do některé ze zpřístupněných štol. A že se bude na co dívat! Jsou zde k vidění například ukázky ruční ražby, kterou dnes, se všemi dostupnými zařízeními, můžeme vyhodnotit jako extrémně pracnou. K vidění jsou ale i úseky, kde bylo v 16. století uplatňováno rozšiřování metodou sázení ohněm.
Štola Panny Marie Pomocné a Země zaslíbená
Mezi dvě nejdůležitější šachty na Mědníku patří štola Panny Marie Pomocné a štola Země zaslíbená. Část trasy první z nich je nyní zpřístupněna veřejnosti. V této štole se těžila především měď, na základě které dostal kopec i obec své jméno. Jejím největším lákadlem je pak takzvaná Malachitová jeskyně, která byla v minulosti přerušovaně zpřístupněná veřejnosti. Před lety se na ni však zapomnělo, proto se v současné době opětovně hledá. Adrenalinovou aktivitu pak představuje nejstarší část, které se říká Koňská jáma, ve které se stoupá komínem po dřevěných žebřících.
Druhou významnou štolou, která ústí k povrchu, je Země zaslíbená. Ta je prakticky na dohled od kaple Nejsvětějšího srdce Páně. Má se za to, že počátky těžby v této lokalitě bylo možné detekovat už do 10. století, byť dochované záznamy o této činnosti byly doloženy až o pět staletí později. V této štole jsou stěny pokryty lesklým chalkopyritem, pyritem a slídou, takže se to při průchodu velmi pěkně třpytí. Na konci zpřístupněné štoly pak uvidíte posledního krušnohorského havíře při práci.
Zdroj: redakce, Památkový katalog, Loučná pod Klínovcem, Měděnec