Hrad Doubravka u Teplic používají radioamatéři, turisty láká na prohlídku dobře vybavené zbrojnice

Přidat na Seznam.cz

Hradů, které používají radioamatéři, v Česku moc není. Jeden takový najdeme například poblíž Teplic. Kromě toho hrad Doubravka turistům nabízí i zajímavou prohlídku bohatě zásobené zbrojnice, ve které jsou stovky věrných replik různých druhů zbraní.

Původně šlo o pozdně gotický hrad

Když se na Doubravku podíváme dnes, jen máloco napovídá tomu, že šlo původně o pozdně gotický hrad, který vznikl mezi lety 1478 a 1486. Stejně, jako mnoho jiných šlechtických sídel pak v 16. století prošel náročnější stavební úpravou. V roce 1626 však vyhořel a už po roce 1644 byl definitivně zbořen. Jeho části se podařilo obnovit teprve arch. Ohmannem mezi lety 1884 a 1885. Právě v 19. století, kterému z velké části dominoval romantismus, v areálu bývalého hradu vznikla výletní restaurace, kolem které jsou torza bývalých hradních zdí. V 2. polovině 20. století pak na tomto místě vyrostla ještě další přístavba, která taktéž stavebně zasahuje do pozůstatků původního hradu. Jak už bylo navíc uvedeno na úplném začátku, hrad Doubravka dnes využívají například radioamatéři.

Unikátní pevnost

Je velká škoda, že se z původního hradu nepodařilo do dnešní doby mnoho dochovat, protože byl v průběhu let přebudován na mohutnou pevnost, která neměla ze stavebního pohledu v našich končinách obdoby. Hrad byl totiž obehnán mohutným bastionovým opevněním, které co do rozsahu a dokonalosti obranyschopnosti nemělo v této oblasti prakticky žádného konkurenta. To však paradoxně nepřispělo k tomu, že hrad nikdy nepadl do cizích rukou. Ve skutečnosti se ho totiž několikrát zmocnila cizí vojska.

Návštěva zbrojnice

I když se podoba hradu různě proměňovala a některé jeho současné části nejsou zas tak staré, i tak se sem vyplatí ve volné chvíli zajít. Od roku 2023 je totiž v jeho prostorách k vidění rozsáhlá sbírka replik různých druhů zbraní, za kterou stojí soukromý sběratel, pan Tomáš Oplt. Na jeho popud si tedy můžete prohlédnout kompletní zbroj legionáře, samurajskou výzbroj, výbavu gladiátora nebo i nezbytnosti, které nosili a měli středověcí zbrojnoši. Také si prohlédnete zhruba stovku mečů nebo různých palných zbraní.

Zdroj: Hrad Doubravka, Památkový katalog