Hrad Frýdštejn: Psala o něm Karolína Světlá a znáte ho z Jasněnky a létajícího ševce
Milujete české pohádky a nikdy si nenecháte v televizi ujít příběh O princezně Jasněnce a létajícím ševci? Pak byste měli určitě navštívit hrad Frýdštejn u Malé Skály, o kterém dokonce psala i Karolína Světlá, která k němu zasadila děj O Krejčíkovic Anežce.
Skalní hrad Frýdštejn
První zmínka o něm pochází z roku 1385 a patří k typickým zástupcům skalních hradů, kterých je v oblasti Českého ráje požehnaně. Zajímavostí je, že v dnešní době není přesně známo, kudy se do hradu kvůli jeho poloze chodilo. Jelikož místo, na kterém byl hrad postaven, neskýtalo mnoho prostoru, řada místností byla vytesána do okolních skal. Kaple, která byla doplněna oltářem, a ve které je uveden letopočet 1691, pak nasvědčuje, že byla používána ještě v době, kdy už hrad nebyl obýván. Za nejzachovalejší část sídla se pak považuje věž, ze které je krásný výhled do krajiny. Vzhledem k jeho mimořádné romantičnosti o něm psala Karolína Světlá a stal se také vděčnou kulisou pro natáčení známých českých pohádek.
Na hradě se zaklínali ďáblové
Jak už to tak bývá, ani na Frýdštejně nechybí zajímavé pověsti. Jedna z nich je o tom, že v Turnově žil bohatý brusič drahokamů Ventrys, který měl krásnou dceru Jitku, která měla spoustu nápadníků, ze kterých si mohla vybírat. Jelikož ale neměla zájem o ty z chudších poměrů, řekla, že si vezme toho, kdo jí přinese plný pytel dukátů. Chudý Jiřík byl zoufalý a šel se poradit za starou bábou na nedaleký Rotštejn. Ta mu poradila, že bohatství se skrývá právě na Frýdštejně. Poklad je ale ukryt ve sklepení a k jeho nalezení bude muset povolat ďábla. Jiřík rady uposlechl a podle návodu šel vyvolávat. Čerti s truhlou se objevili, ale Jiřík si poranil nohu a tak raději upaloval domů. Mezi tím se dostal na stejné místo jeho soupeř Jan, který poklad od čertů získal.
Už se chystala veselka a Jiřík si z nešťastné lásky usmyslel, že se pomstí přímo během obřadu. Než se ale k něčemu odhodlal, do chrámu vstoupili mušketýři z Rohozce, kteří zatkli jak Tabernu, což byl Janův otec, tak Ventryse. Ze svatby nakonec sešlo. Ukázalo se totiž, že z Rohozce někdo ukradl celou pokladnu a zloději si usmyslili, že ji ukryjí právě v podzemí Frýdštejna. Posléze se ukázalo, že ten, kdo se Jiříkovi ve sklepě tenkrát objevil, ve skutečnosti nebyl čert, ale zloději, které svou přítomností vyděsil. Pokladnu pak při dalším pátrání objevil jeho konkurent Jan. Skvosty, které pak Ventrys prodal v Praze, někdo poznal, takže najít viníka loupeže pak už nebylo ani trochu těžké. Jiří se pak oženil s jinou dívkou a vnoučatům tuto pověst vyprávěl.
Zdroj: redakce, Frýdštejn, Český-ráj