Hrad Hamrštejn u Liberce: Pod zříceninou se skrývá funkční historické zařízení k překročení řeky zvané transbordér

Přidat na Seznam.cz

Rádi byste spojili výlet za historickými památkami s poznáváním dobových technologií a zábavou? Zřícenina hradu Hamrštejn nedaleko Liberce vám to umožní, protože je u ní plně funkční gondolový most, kterým můžete suchou nohou snadno překonat nezkrotný říční tok.

Hrad chránil těžaře železné rudy

Historie hradu Hamrštejn sahá až do 14. století. I když se o něm v současnosti až tolik nemluví, ve svých dobách šlo o hodně důležité místo. Hradní posádka totiž pomáhala dozorovat a chránit zdejší těžaře a zpracovatele železné rudy. V současné době najdete na Zámeckém kopci, na kterém se hrad nachází, pozůstatek hradních zdí s příkopem. Nejspíš se na současné podobě zříceniny podepsaly i události během husitských válek. Hamrštejn totiž získalo do držení vojsko Jana Čapka ze Sán.

Historický gondolový most

To ale není jediná atrakce, kvůli které byste se sem měli přijít podívat. Kousek od zříceniny totiž najdete zcela funkční repliku transbordéru, který představuje netradiční způsob přepravy pro celou vaši skupinu. Kabinka gondolového mostu, který se používal k překonávání vodních toků v místech, kde nebylo možné vybudovat pevný most (například z důvodu lodní dopravy) umožňuje transport přes Nisu na ruční pohon. Jak se to dělá zjistíte ve videu, takže jakmile přijdete na místo, budete si počínat jako zkušený profík.

Zdroj: redakce, Památkový katalog