Hrad Krupka: Strážil cínové doly a navštívil ho Goethe

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že v Krušných horách nenajdete žádný pěkný hrad? Chyba! Stačí zavítat do města Krupka, které se nachází jen pár kilometrů jízdy od Teplic, a získáte příležitost navštívit zříceninu, kterou si přijel prohlédnout i Goethe.

Hrad z 14. století chránil doly i obchodní cestu do Saska

Má se za to, že hrad Krupka vznikl před rokem 1330. Od svého počátku fungoval jako strážní pevnost, která chránila jak nedaleké cínové doly, tak hornické osady a obchodní cestu, která tudy vedla do Saska. Hrad podle dochovaných písemných záznamů dostal od Jana Lucemburského míšenský šlechtic Těma z Koldic. Ten byl králův věrný společník, který s ním podnikal výpravy do různých koutů Evropy, takže se mu tím chtěl s velkou pravděpodobností odvděčit. Také se tu ale v průběhu historie ukázal Albrecht z Kolovrat.

Krupka a její okolí jsou zajímavé i z mnoha jiných důvodů. Kolem roku 1426 byla u tohoto města pobita početná skupina křižáků, kterých mělo být zhruba 300. Ti tudy projížděli po bitvě Na Běhání u Ústí nad Labem směrem do Saska. Rod Koldiců dokonce Krupku dvakrát ochránil před husity. V roce 1433 měl ale smůlu, protože v tomto roce hrad nakonec získal husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Po bitvě u Lipan však musel hrad zase vrátit. Aby se tato situace neopakovala, po husitských válkách se hrad dočkal vylepšeného opevnění.

Během 16. století se zdejší panství ocitlo ve finanční tísni, což vedlo k tomu, že se musely některé jeho části rozprodat. Tím utrpěl i hrad, který často střídal majitele a v průběhu času začal nezadržitelně pustnout. Mnozí v něm totiž vůbec nebydleli. Situace se změnila až v 16. století, kdy Krupku vlastnil Rudolf II. a posléze jeho bratr Matyáš. Dokonce tu po darování hradu Adamovi ze Šternberka proběhla měšťanská vzpoura. Lidé totiž měli zájem o to, aby byla Krupka povýšena na královské město. Největší rána pro hrad však přišla během třicetileté války, kdy se z něj stala prakticky neobyvatelná ruina. Nenávidění Šternberkové však během 17. století nechali na nádvoří hradu postavit budovu pro panský horní úřad, takže zánik hradu nebyl ještě zcela definitivní. V 19. století pak byla tato budova dokonce přestavěna na restauraci.

Oblíbený turistický cíl lázeňských hostů

Vzhledem k tomu, že v Teplicích a jejich okolí je mnoho vyhledávaných lázní, hrad Krupka se poté, co se z něj stala rozsáhlá zřícenina, stal oblíbeným cílem romantických výletů zdejších hostů. Mezi nejznámější cestovatele patřil i J. W. Goethe, který objevil i jiné hrady v této oblasti. Například Střekov. Na jeho počest proto byl kolem roku 1926 odhalen jeho pomník, který tuto vzácnou návštěvu na hradě připomíná. Také se tu ale byla podívat manželka Napoleona Bonaparta, Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská. V současné době je hrad Krupka veřejnosti přístupný a v hlavní turistické sezóně je možné se v něm objednat na komentovanou prohlídku s průvodcem. Dnes je navíc hrad součástí Hornické krajiny Krupka, která je na seznamu UNESCO, takže i z toho důvodu se vyplatí jej navštívit.

Zdroj: Krupka město, Visit Krupka