Hrad Kyšperk: Zřícenina se mění ve vznešený hrad

Přidat na Seznam.cz

Hrad Kyšperk je dnes pouhou zříceninou, kterou turisté navštěvují už řadu let. Je ale opravdu jen zříceninou nebo se může změnit v nádherný hrad? Podívejte se, co říkají pověsti!

Dlouhá histroie

Hrad Kyšperk stojí v Krušných horách, a to už od počátku 14. století. Jeho zakladatelem mohl být i samotný Jan Lucemburský, případně Ota z Bergova, kterého stavbou pověřil. Hrad byl ale během války dobyt husity, a následně, roku 1526, podlehl požáru. Vyhořelé trosky už ale nikdy nikdo neopravil, a tak zde stojí ve stejném stavu jako kdysi.

Romantika i dobrodružství

Ačkoliv hrad už léta nestojí, jeho zříceniny jsou stále velmi populární mezi turisty i tamními lidmi. Díky zbylým částem věže, podhradí, několika místnostem a hradbám je toto místo plné romantiky, ale i tajuplné atmosféry. Pokud zde nechcete pořádat piknik se svou drahou polovičkou, můžete si vyzkoušet spaní pod širákem.

Pověst

Stejně jako většina ostatních hradů, i Kyšperk má svou vlastní pověst. Nenajdete tady ale žádné duchy nebo zakleté prince a Bílá paní vás také nenavštíví. Čekat vás budou tři starci, kteří čekají na své vysvobození. Hrad Kyšperk se má totiž každých sto let, za jasné měsíční noci, proměnit opět na krásný, vznešený hrad. Hrdina, který se odváží do hradu vejít, bude od starců pohoštěn. Nakonec by měl hrdina poděkovat slovy „zaplať Pánbůh“ a odejít.

zdroj: mestokrupka, turistickymagazin, hrady