Hrad Landštejn: V románské pevnosti žilo až 200 lidí

Přidat na Seznam.cz

Milujete české hrady a rádi byste prozkoumali nějaký, který je na dohled od romantických Slavonic? V krásné přírodě České Kanady můžete navštívit třeba monumentální románskou pevnost, kterou je hrad Landštejn.

Hrad postavil neznámý stavitel

Hrad Landštejn, ze kterého se do dnešní doby dochovala jeho podstatná část, vznikl na přelomu 12. a 13. století, což je doba, kterou lze označit jako počátek hradní architektury. Zajímavostí však je, že ani dnes s naprostou jistotou nevíme, kdo Landštejn vlastně postavil. V úvahu přichází například Přemysl Otakar I., ale mohlo jít i o rakouské vévody. Z pojmenování hradu je však patrné, že ho musel postavit pán země, takže rozhodně ne nějaký obyčejný člen nižší šlechty. Možnost, že Landštejn byl dříve rakouský, navíc umocňuje skutečnost, že se v roce 1179 v těchto místech měnila hranice království. Páni z Landštejna se tu objevují teprve v roce 1282.

Zástupce rané hradní architektury v Česku

Dá se říct, že Landštejn byl jedním z prvních hradních pionýrů. Jedná se tedy o skvělou ukázku toho, jak vypadala první kamenná a opevněná sídla, která v následujících letech začala vyrůstat jako houby po dešti. Vzhledem k tomu, že Landštejn měl především obrannou funkci, jeho architektura byla z větší části strohá. Hlavní dominantou byl takzvaný bergfrit, což je hranolová obranná věž. Následovala obytná věž, kterou s první věží posléze propojil palác. I přes absenci ozdob se však ve své době jednalo o mimořádně rozsáhlou a dobře řešenou stavbu. Tím spíš, že hrad dokázal odolat nebezpečí i v případě, že v něm zrovna pobývala méně početná posádka. Následné přestavby pak z hradu udělaly na začátku 16. století přední šlechtické sídlo. V dobách největší slávy tu pak mohlo žít kolem 200 lidí.

Zdroj: Hrad Landštejn, Landštejn