Hrad Sovinec skrýval děsivá tajemství. Archeologové zde objevili zazděné lidské kostry

Přidat na Seznam.cz

Hrad Sovinec najdete v moravskoslezském kraji ve stejnojmenné obci v Nízkém Jeseníku, téměř 15 km jižně od města Rýmařova. Pyšní se titulem nejrozsáhlejšího hradního komplexu v Jeseníkách a kromě toho je opředen mnohými záhadami a legendami, kterými hrad láká turisty z širokého okolí.

Základy hradu nechali postavit bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců, kterým se později říkalo páni ze Sovince. Původní hrad představoval válcovou věž – tzv. bergfrit a palác. Na přelomu 15. a 16. století však hrad získal pozdně gotický charakter. V květnu 1945 hradní komplex vyhořel, nyní tak můžeme Sovinec vidět v jeho zrekonstruované podobě.

Děsivý nález 

Na sklonku 20. století na hradě Sovinci nalezli archeologové pod klenbou zazděné ostatky dvou lidských koster. Jedna z nich patřila muži robustní postavy ve věku mezi 50 a 60 lety, druhá z koster byla patnáctileté až sedmnáctileté dívky. Dívka měla roztříštěnou lebku v obličejové části a zkřížené přes sebe v oblasti zápěstí, jako by je měla svázané. Dnes si lze pouze domýšlet, co se v té době mohlo přihodit. 

Místní legendy

Podle jedné z několika teorií nalezená kostra patřila dívce, která se odmítla provdat za jednoho z hradních pánů. Proto byla za trest zazděna se svým otcem. Dodnes se její duše potuluje po hradě a zjevuje se na nádvořích a chodbách v černých šatech jako tzv. Černá paní.

Nález zazděné dívky přiživuje legendu o Soví princezně. Její tělo je údajně ukryto ve stříbrné rakvi zakopané pod skálou v blízkosti hradu. Kdysi to bývala mladá dívka z vesnice, která se zamilovala do místního pána. Ten byl zakletý a každou noc se proměnil v sovu a létal po lesích. Ani to však dívku neodradilo, aby s ním žila. Povídá se, že po jejich smrti se jejich přízraky zjevují dodnes.

Prohlídka hradu

Sovinec je krásný nejenom zvenčí, ale také zevnitř. Prohlídku tohoto gotického hradu nemůžete vynechat, stejně tak se můžete pokochat krásnými výhledy do okolí. Kromě prvního nádvoří jsou prostory hradu zpoplatněné.

Pokud si chcete hrad projít sami vlastním tempem, můžete si prohlédnout vnější prostory včetně věže. Nebo si můžete zvolit z několika prohlídkových tras s průvodcem.

Základní trasa nabízí stálé expozice (např. expozice lesnické školy, archeologických hradních nálezů nebo z dějin hygieny) i vyhlášené sezónní výstavy, můžete se podívat do reprezentačních prostor hradu i do bytu nadlesního. 

Projít se můžete také vnějším opevněním. Tato trasa vede unikátním barokním opevněním. V této expozici se dozvíte něco o historii obléhání Sovince Švédy za třicetileté války. Projdete také přes hradní příkop do dlouhé podzemní chodby, uvidíte bastiony, parkány i renesanční baštu zvanou Kočičí hlava. Pokud tuto trasu zvažujete absolvovat s dětmi, pamatujte, že je dost fyzicky náročná a nedoporučuje se dětem do 6 let. Na pokladně vás vybaví reflexní vestou a ochrannou přilbou. Je také vhodné mít pevnou obuv. Své psí miláčky raději nechejte doma, tato trasa je pro ně zakázaná.

Rodiny s dětmi ocení trasu „Pro práčata“, která je přímo určena dětem ve věku 4 až 10 let a odpovídá základnímu okruhu. Obsahuje méně faktografických údajů a průvodce navíc výklad obohatí o hádanky a místní pověsti. Malí návštěvníci si navíc na konci této trasy mohou v truhlici vyzvednout listinu o absolvování prohlídky

Zdroj: Ok-tourism, Hrady.cz, PrimaVýlety, Hrad Sovinec