Hvítserkur: Patnáctimetrový mýtický tvor z kamene

Přidat na Seznam.cz

Na Islandu najdete mnoho zajímavých míst a mezi ty nejvýjimečnější patří Hvítserkur. Jedná se o patnáct metrů vysoký kámen, ke kterému se vážou legendy staré i tisíc let. Hvítserkur je podle všeho zkamenělý troll, mnohým ale připomíná nosorožce nebo draka. Zajímavé ale je, že tento kámen není dílem lidské ruky.

Hvítserkur

Čedičový skalní útvar, který připomíná trolla, divoké prase, draka nebo nosorožce, má na výšku 15 metrů. Leží v oceánu, poblíž pobřeží na severozápadě Islandu, a cesta k němu je dlouhá 25 kilometrů, píše Explored by Marta. Taková dálka za to ale rozhodně stojí, pokud si chcete užít výhled na obrovského kamenného tvora.

Dílo přírody

Ač se to zdá nemožné, podle všeho je Hvítserkur dílem přírody, ne člověka. Pravděpodobně zde dříve stála normální skála, ovšem eroze, vod, a vítr způsobily to, že se postupně odlomily některé části, a vznikla tak kamenná socha. Zajímavé je, že Hvítserkur znamená v islandštině „bílá košile,“ píše web Explanders.

Rozzuřený troll

Ať už vám skála připomíná jakéhokoliv tvora, podle legendy je to troll. Troll, který se rozhodl zničit nedaleký klášter Þingeyraklaustur. Podle Explanders byl tento troll ale tak rozrušený vlastním vztekem, že se nedostal včas do své jeskyně a byl vystaven slunci. To ho proměnilo v obrovský kámen. Podle všeho je tato legenda propojena s šířením křesťanství, které se na Island dostalo asi kolem roku 1000 n. l. Tehdejší obyvatelé ale byli značně proti změně víry, protože vyznávali spíše severské bohy a s nimi spojenou severskou mytologii. Měl je tedy tento troll chránit před novým náboženstvím?

zdroj: Explanders, Explored by Marta, isthisevenaroad