Jak cestovat s minimálním rozpočtem

Přidat na Seznam.cz

Klíčem k cestování, když se snažíte dodržet rozpočet, je plánovat dopředu a zůstat flexibilní. Pokud si osvojíte životní styl pomalého cestování, budete moci cestovat dál, déle a za méně peněz. Pokud tedy chcete vědět, jak cestovat s omezeným rozpočtem, přečtěte si předtím, než si cokoli zarezervujete, naše nejlepší tipy.

Vyberte si levnou destinaci

Než se vydáte na cestu, prozkoumejte nejlevnější destinace, kam můžete cestovat. Budou to země, kde jsou nízké životní náklady a kde je silná místní měna. Do některých míst může být cesta drahá, nákladné letenky, ale jakmile se tam dostanete, ubytování, jídlo a doprava budou ve srovnání s jinými místy cenově dostupné.

Vybírejte si období mimo cestovní špičku

Flexibilita, pokud jde o dobu, kdy cestujete, je také skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Rezervujte si lety do destinací mimo špičku a v období mimo sezónu. Vyhněte se cestování v pátek nebo v neděli. Přihlaste se k odběru newsletterů leteckých společností, abyste byli informováni o slevách a zlevněných včasných tarifech. Při hledání letenek online vyhledávejte podle „nejlevnějšího měsíce“ a najděte tak výhodné ceny letenek.

Cestujte po souši

Jakmile dorazíte do cílové destinace, snažte se pokračovat v co největší části cesty po souši veřejnou dopravou. Jízdné taxíkem může ztenčit váš rozpočet, ale plánování dopředu a jízda místním autobusem nebo vlakem vám ušetří peníze a navíc je to skvělý zážitek z cestování. Pokud cestujete na delší vzdálenosti, stihnutí letu vám případně ušetří čas, ale dálkové autobusy vám ušetří peníze. Navíc autobusová a vlaková nádraží jsou obvykle poměrně blízko centra většiny měst a obcí, zatímco letiště jsou obvykle trochu stranou. Za dopravu z letiště do centra si budete muset zaplatit.

Zjistěte si, co můžete dělat zdarma

Udělejte si průzkum a zjistěte, zda mají galerie a muzea v určité dny v týdnu vstup zdarma. Snižte náklady na jídlo a pití tím, že si zjistíte, kde se konají nejlepší happy hours. Zjistěte si, co je ve vaší destinaci nejlepší dělat zdarma, a ušetřete si peníze na velké aktivity a atrakce ze seznamu. Hodně venkovních aktivit, jako jsou výlety, může také snížit náklady a zároveň vás udržet aktivní.

Držte se pouličního jídla

Restaurace jsou obecně dražší než trhy s jídlem a pouliční stánky a malé vozy s jídlem. Buďte proto odvážní a ochutnejte všechny místní pochoutky přímo na ulici. Pokud si s sebou vezmete vlastní příbory na opakované použití, můžete si udělat malý piknik a omezit i množství odpadu a jednorázových plastů.

Vybírejte si ubytování s rozmyslem

Divoké (legální) kempování je skvělý způsob, jak snížit své náklady a cestovat s omezeným rozpočtem. Stejně tak rezervace ubytování s vlastním stravováním a ubytování ve velkých společných pokojích v hostelech. Couch-surfing je také skvělý způsob, jak ušetřit peníze za ubytování, jen se ujistěte, že jste přijali náležitá opatření, abyste byli v bezpečí. Nocleh se snídaní může být někdy levnější než hotely a je to skvělý způsob, jak se ubytovat v místní rodině a lépe poznat místní kulturu. Pokud však chcete ušetřit hodně peněz, vydejte se do destinace, kde máte přátele nebo rodinu, a zjistěte, zda vás ubytují výměnou třeba za umytí nádobí!

Přijměte život v dodávce

Ušetřete peníze a ubytování tím, že budete cestovat a spát v autě, dodávce nebo karavanu. Život v dodávce je skvělý způsob, jak poznat svět a zároveň cestovat s omezeným rozpočtem. Na mnoha místech můžete parkovat zdarma a máte také mnohem větší svobodu, protože se nemusíte držet jízdních řádů. Jen se ujistěte, že cestujete do destinace, kde je levné palivo.