Jaká jídla vyzkoušet během pobytu v Řecku?

Přidat na Seznam.cz

V Řecku můžete ochutnat mnoho specialit, které se nikde jinde na světě nepodávají nebo jsou nejlepší právě v Řecku, kde mají jedinečnou chuť. Co jsou to tedy za potraviny?

Choriatiki – oblíbený řecký salát, v Řecku známý jako venkovský salát. Je známý a podávaný téměř po celém světě, ale jen zřídka ve své původní podobě. V Řecku se připravuje z rajčat nakrájených na poměrně velké kousky, zelených okurek, plátků červené cibule, plátků sladké zelené papriky a plátků sýra feta. Přidávají se olivy, původně hnědé nebo zelené, olivový olej, někdy kapary, sardelové filety a oregano.

Avgolemono – tento název zahrnuje jak polévky, tak omáčky připravované podobným způsobem. Jejich základem jsou vejce a citron a masový nebo zeleninový vývar. Avgolemono ve formě omáčky se obvykle podává s masovými kuličkami, jehněčím, kuřecím masem, zeleninou nebo rybou, zatímco polévka se obvykle podává s rýží a může se jíst teplá nebo chlazená. Zajímavé je, že tato polévka je nejen výživná, ale používá se také jako lék proti nachlazení nebo kocovině, proto se jí říká řecký penicilin.

Chorta – různé rostliny, často divoké, z nichž se používají zelené části, které se vaří ve vodě se solí a poté se zalijí olivovým olejem a citronovou šťávou.

Dolmades (nebo dolmas) je druh pokrmu známého jako plněné zelné závitky, tj. mleté maso smíchané s rýží nebo samotná rýže s olivovým olejem a bylinkami, zabalené v hroznových listech.

Fasolada – vegetariánská polévka z bílých fazolí a olivového oleje s přísadami, jako je mrkev, celer, rajčata, bobkový list nebo cibule.

Gyros – maso oblíbené po celém světě, připravované charakteristickým způsobem na grilu, který umožňuje jeho opečení ze všech stran. V Řecku se gyros podává přímo na talíři nebo v pita plackách s rajčaty, cibulí, hranolky a tzatziki.

Kebab – tvarované mleté maso pečené na grilu a podávané na speciálním špejli.

Kefalaki – jedno z méně přesvědčivých jídel pro ostatní národy. Je to název pro vypečenou hlavu kozla nebo berana, z níž jsou vyjmuty mozek, oči a jazyk.

Keftdetes – masové kuličky z mletého masa, pečené a obvykle podávané se zeleninou.

Masticha – druh likéru vyráběného z pryskyřice stromu masticha.

Melidzanosalata – pasta z pečených lilků s jogurtem.

Meze – výraz pro občerstvení podávané například s alkoholem. Může to být například plátek sýra feta s olivami, olejem a kořením podávaný s chlebem, malá porce mořských plodů, například marinovaných, nebo porce masa či uzenin, rovněž podávaná s chlebem.

Musaka – nákyp z mletého masa, těstovin, lilku, brambor, rajčat a bešamelové omáčky.

Patates furnu – jedná se o jednoduché brambory pečené v troubě.

Pastitsio – jedná se o nákyp složený z hustých těstovin a mletého masa, na který se nalije rajčatová omáčka a bešamel.

Patsa – polévka připravená z telecích střev a nožiček.

Skordalia – husté pyré, omáčka, pomazánka nebo pasta z drceného česneku s dušenými bramborami, mandlovou kaší, vlašskými ořechy nebo namočeným starým chlebem, ochucená olivovým olejem a octem.

Souvlaki – maso připravené ve formě špízů.

Spanakopita – pokrm z těsta filo a libovolné náplně, například špenátové nebo sýrové.

Spanakorizo – pokrm z rýže a špenátu s přídavkem citronové šťávy.

Taramosalata – řecký salát, do kterého se přidávají růžové solené jikry.

Yemista – pokrm z paprik nebo rajčat plněných rýží a mletým masem.

Youvarlakia – pokrm sestávající z mletých masových kuliček a podávaný s omáčkou z vajec a citronu.

Zdroj: MPORADY