Jakušima je ostrov vyhlášený světovým přírodním dědictvím UNESCO. Slavný strom na tomto místě má 2 700 let

Přidat na Seznam.cz

Tento subtropický ostrov leží 60 km jižně od nejjižnějšího cípu ostrova Kjúšú. Přibližně dvacet procent ostrova bylo v roce 1993 vyhlášeno světovým přírodním dědictvím UNESCO.

Na ostrově se nacházejí tisícileté stromy

Návštěvníci přicházejí do těchto pralesů, aby si prohlédli majestátní mechem porostlé cedry Yakusugi neboli Yaku, které jsou staré více než 1 000 let a jedná se tak o z nejstarších žijících stromů v Japonsku, upozorňuje na tento zajímavý fakt web VisitKyushu.

Vnitrozemí ostrova pokrývají husté mechové lesy s řekami a vodopády napájenými častými dešti. Ve vyšších polohách se v zimě vyskytuje sníh. K dispozici jsou turistické stezky od úrovně začátečníků až po pokročilé, s časem od jedné do pěti hodin. Nejoblíbenější túra vede k cedru Jomon Sugi, jehož stáří se odhaduje až na 7 200 let, což z něj činí nejstarší strom v Japonsku a jeden z nejstarších na světě. Cesta tam a zpět trvá asi deset hodin.

Kolem pobřeží se můžete projet na kajaku, šnorchlovat a hledat želvy karety nebo relaxovat v horkých pramenech v oceánu. Na ostrově je mnoho možností ubytování, od jednoduchých ubytoven a penzionů až po luxusní lázeňské středisko.

Podnebí na ostrově

Podmínky na ostrově se pohybují od teplých mírných až po subtropické, informuje web EverythingEverywhere. Podnebí na ostrově je silně ovlivněno horskými pásmy, zeměpisnou šířkou a mořským prouděním. V nízko položených oblastech ostrova panuje mírná až mírná zima a lesy jsou v zimě často pokryty sněhem. Oceánský proud naopak přináší do vzduchu v západní části pobřeží Jakušimy teplou vlhkost. Nejteplejšími měsíci v roce jsou červen a červenec s průměrnou teplotou 35 stupňů Celsia.

Zajímavá fakta o Jakušimě

Hustý les pokrývá většinu ostrova, který se táhne až k pobřeží.

Přibližně 95 % ostrova vlastní a spravuje lesní správa.

Vnitrozemská oblast Jakušimy je nejvlhčí částí Japonska. Průměrné srážky v Japonsku dosahují pouze do 2 000 mm ročně, ale na Jakušimě je to 10 000 mm ročně!

Na ostrově Jakušima se nachází nejvyšší hora jižního Japonska. Je to Miyanoura dake s výškou 1 935 metrů.

Na ostrově Jakušima žije více než 7 000 divokých opic a jelenů Yakuzaru. Tyto poddruhy se vyskytují pouze na ostrově. Ve skutečnosti žije na ostrově více opic a jelenů než lidských obyvatel.

Slavný strom yak-sugi je jedním z nejstarších stromů na světě, je starý 2 700 let! Tento strom se nachází v Jakušimě.

Kudy na ostrov?

Jakušima je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Japonsku, a to nejen proto, že je jednou z památek světového dědictví UNESCO. Ostrov je však velmi izolovaný a je obtížné se na něj dostat. Pokud cestujete ze zahraničních destinací, můžete se dopravit letecky do Ósaky, Kagošimy nebo Fukouky. Z těchto výchozích bodů musíte jet trajektem.

Cesta lodí do Jakušimy může být pomalá, zejména pokud vezmete v úvahu další čas potřebný k cestě při přestupu v zátoce Kagošima. Jízdné je však přiměřené, takže nezpůsobí velkou díru do vašeho rozpočtu. V rámci samotného ostrova existuje mnoho možností dopravy. Na ostrov Jakušima jezdí dvě autobusové společnosti. Pokud chcete prozkoumat větší část ostrova, můžete si také pronajmout auto.

Zdroj: everything-everywhere.com, visit-kyushu.com, Youtube