Japonská jídla, která byste měli jednou v životě vyzkoušet

Přidat na Seznam.cz

Japonská kuchyně, která je zapsaná na seznamu UNESCO, je jedním z hlavních důvodů, proč se do země sjíždí tak velké množství cestovatelů. Nejenže je nabídka pokrmů rozmanitá a dynamická, ale mnohé z nich jsou výsledkem práce kulinářských umělců, kteří své řemeslo zdokonalují po celé generace.

Ramen

Ramen je pravděpodobně nejoblíbenější ze všech japonských jídel a neodmyslitelně patří k japonskému kulinářskému světu, píše web Livejapan. Ačkoli tento pokrm pochází z Číny, než byl na počátku 20. století zpopularizován v Tokiu, je jeho konzumace považována za neodmyslitelnou součást návštěvy Japonska. Mezi oblíbené druhy patří miso ramen, tonkotsu (ramen z vepřových kostí), shoyu (sójová omáčka), pikantní ramen, kuřecí ramen a tsukemen (nudle s omáčkou).

Soba

Soba, vyráběné z pohanky, jsou žvýkací nudle, které se často podávají studené se slanou omáčkou tsuyu spolu s jarní cibulkou, nasekanou řasou nori a wasabi. Mezi oblíbené přílohy patří zeleninová tempura nebo tempura z mořských plodů. Dvě hlavní větve soby jsou: zaru soba (podávané za studena, často na bambusovém talíři) nebo kake soba (podávané za tepla v polévkovém vývaru).

Udon

Nudle udon jsou charakteristické svou tloušťkou a velmi měkkou strukturou a podobně jako soba se podávají jak teplé, tak studené. Udon se v Číně jí od roku 700 a v Japonsku získal kulinářskou proslulost asi o 1000 let později; to je dlouhá doba na to, aby kuchaři toto řemeslo zdokonalovali. Optimální způsoby konzumace jsou horké udony ve vývaru dashi (rybí vývar) a sójové omáčce zvaném kakejiru nebo s japonským vývarem s kari. V létě je oblíbený také studený udon s lehkým vývarem.

Gyoza

Do japonského hlavního města se nelze vypravit, aniž bychom si pochutnali na knedlíčcích gyoza. Knedlíčky gyoza, které byly původně čínským pokrmem, než je Japonci začali zkrášlovat, se vyrábějí z mouky obalené kořeněným mletým masem a zeleninou v charakteristickém tvaru půlměsíce. K jídlu si nezapomeňte dát čerstvý půllitr piva.

Takoyaki

Takoyaki jsou výrazně moderní japonskou specialitou: v těstíčku obalené kousky chobotnice zalité grilovací omáčkou tare, majonézou a katsuobushi (bonito vločkami). Ačkoli je domovem tohoto pokrmu Ósaka, v Tokiu není o tato zdravá malá sousta nouze, zejména na každoročních festivalech a ve stáncích poblíž chrámu Senso-ji v Asakuse a parku Ueno.

Taiyaki

Taiyaki se jmenují spíše podle toho, jak vypadají, než jak chutnají. Toto pečivo ve tvaru „tai-“ (mořský vlk) připomíná pseudolívance plněné sladkou fazolovou pastou, pudinkem nebo čokoládou a někdy se dodává v zeleném těstíčku s příchutí matcha. Obvykle se prodávají v obchůdcích na nárožích ulic a na festivalech a trzích.

Dango

Dango jsou lepkavé rýžové kuličky mochi na tyčce. Obvykle se přelévají sladkou omáčkou tare nebo pastou z červených fazolí. Často se prodávají na trzích a festivalech, zejména na jaře, kdy se prodávají v růžové, zelené a bílé barvě, aby odrážely barvy ročního období.

Tempura

Tempura je jedna z nejznámějších japonských kulinářských technik, která označuje lehké, hrudkovité těstíčko používané ke smažení různých potravin; mezi nejčastější patří měkkýši, jako jsou krevety, chobotnice a hřebenatky. V Japonsku se tempura z mořských plodů obvykle podává s lehce osolenou omáčkou tentsuyu a rozdrcenou ředkvičkou daikon, s rýží nebo soba jako přílohou.

Sushi

Sushi je ztělesněním japonských mořských plodů. Je to jednoduché, ale elegantní jídlo, které se podává ze syrových ryb na lůžku z rýže pokojové teploty, krátkozrnná rýže podávaná s ochuceným octem je vlastně místem, odkud pochází název této kuchyně. Tuňák je jednou z nejoblíbenějších ryb na suši, které se vyrábí v mnoha variantách podle obsahu tuku, ale nesmí chybět ani uni (mořský ježek), losos, modroploutvý tuňák, makrela a řada sezónních specialit. Sushi oceněné michelinskou hvězdou najdete ve čtvrtích po celém Tokiu, ale skvělou cenově dostupnou alternativou jsou i sushi obchody kaiten (running sushi).

Zdroj: Livejapan.com