Jihlavské podzemí skrývá záhadnou svítící chodbu

Přidat na Seznam.cz

Jihlavské podzemí je s délkou 25 kilometrů druhou největší podzemní sítí na území naší země. Chodby a tunely jsou v mnoha patrech rozmístěny ve skále a nacházejí se téměř pod každým objektem centra města. 

Staré chodby mohly být původně doly

Historikové  si dlouho mysleli, že chodby jsou zbytky starých stříbrných dolů. Další historici měli za to, že sloužili pro vojenské účely, nebo jejich vznik připisovali hospodářským důvodům. Jisté je, že první podlaží bylo do skály raženo ve 14. století, další pak ve století šestnáctém.

V 60-tých letech byly téměř všechny chodby zpevněny betonem, podzemí bylo vyčištěno a obnovil se odvodňovací systém. Za německé okupace sloužila část chodeb jako protiletecké kryty. V roce 1978 pak byla objevena tzv. „svítící chodba“, největší rarita tohoto místa.

Svítící chodba

Stěny této svítící chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí. Zajímavé je, že byla objevena amatérskými speleology.

zdroj: Do Jihlavy, Kudy z Nudy, Jihlava