Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje: Vznikla na počest 50. výročí Měšťanského pivovaru

Přidat na Seznam.cz

Je jen málo památek, které by byly tak notoricky známé, jako je právě Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje. Málokdo však ví, proč vůbec vznikla. Pojďte se spolu s námi o ní dozvědět něco víc!

Vznikla na oslavu založení pivovaru

Historie Jubilejní brány se datuje až do roku 1892. Prvotním impulsem pro její stavbu byla oslava 50. výročí od založení Měšťanského pivovaru v Plzni, který se dnes jmenuje Plzeňský Prazdroj. Na jejím návrhu se podílel Emanuel Klotz. Zajímavostí je, že se řadí k prvním novorenesančním stavbám na území Plzně. A co bylo Emanuelovi inspirací? Podle všeho nápady pro novou bránu čerpal z antického oblouku Porta Gemina v Pule. Ve srovnání s ním je ale brána v Plzni doplněna o pivovarnické motivy. Úplně nahoře je pak dokonce sousoší, které bylo pojmenováno jako Pivovarnictví. Tvoří ho sladovník s kopistem a děvče se srpem a chmelovým úponkem. Mezi nimi pak stojí na sudu malý Gambrinus.

Brána byla poškozena při náletech

Těžko tomu dnes věřit, ale bránu v roce 1944 poškodil nálet a na opravu čekala až do roku 1959. Během roku 1969 pak proběhly další restaurátorské práce. A na začátku 90. let se brána dočkala po delší době generální opravy. Když už tu navíc budete, byla by škoda nezavítat do moderního návštěvnického centra.

Zdroj: redakce, Památkový katalog , Plzeňský kraj