Kam zmizel Kleopatřin palác? Domov legendární královny si prohlédne jen málokdo!

Přidat na Seznam.cz

Královna Kleopatra je historická osobnost, která je zahalená tajemstvím. Co se s ní stalo, jak vypadal její palác, a proč ho dnes nemůžete jen tak navštívit?

Královna Kleopatra

Kleopatra VII. Filipátor, kterou většina lidí zná jen jako „Kleopatru“, byla poslední královnou Egypta, a také poslední z rodu Ptolemaiovců, kdo seděl na egyptském trůnu. Dodnes se o její kráse píšou knihy a natáčejí filmy, které poukazují také na to, že dokázala svést legendárního Julia Caesara i Marka Antonia. Tvrdí se také, že si sama Kleopatra vzala život, když ji zajal Octavian, který porazil ji a Marka Antonia. Jak to ale bylo ve skutečnosti?

Záhadné zmizení

Když Kleopatra a Antonius roku 31. př. n. l. prohráli bitvu u Actia, měla se královna i Markus Antonius zabít. Legendy se v některých detailech liší, ovšem příběh je podobný – Kleopatra se ukryla, poslala svému milenci vzkaz, ten ho ale špatně pochopil. V přesvědčení, že je Kleopatra mrtvá, měl Antonius spáchat sebevraždu. Ihned poté se ale dozvěděl, že na něj Kleopatra čeká, a tak ho umírajícího odvedli k ní. Po porážce i smrti Antonia se měla i Kleopatra rozhodnout pro sebevraždu, ovšem zde je spousta nesrovnalostí – například neexistující had, nebo fakt, že Ptolemaiovci nikdy sebevraždy nepáchali. Ať už ale Kleopatra skončila jakkoliv, její mumie nebyla nikdy nalezena.

Kleopatřin palác

Trvalo celá staletí, než vědci našli alespoň pozůstatky Kleopatřina paláce. Ten byl, před 1 400 lety, smeten pod vodu, když Egypt zasáhlo zemětřesení. O tom, kde palác stál a jak vypadal, se vědci dozvěděli až v 90. letech 20. století, když našli spis historika Strabóna. Díky tomuto spisu se vědci rozhodli prozkoumat mořské dno u Alexandrie, kde našli pozůstatky paláce, ale i jeho okolí – lodě, zdobené sloupy i truhlice se šperky.

Většina těchto předmětů putovala do muzeí, přesto zde ale najdete velkou část samotného paláce, ve kterém Kleopatra žila. Díky nálezům i popisu dokonce vzniklo množství ilustrací, jak toto místo asi vypadalo. Pokud toto místo navštívíte, můžete si být jisti, že jeho atmosféra vám dá nezapomenutelný zážitek.

zdroj: britannica, uvphotographyguide, macedoniatimes, huffpost