Kamenné řady v Kounově: Mohlo jít o pravěké závodní dráhy nebo kalendář

Přidat na Seznam.cz

Tajemná místa, která podněcují naši fantazii, máme často kousek za domem. Přesně to by se dalo říct o méně známých kamenných řadách v Kounově, u kterých zatím nikdo nedokázal odhadnout skutečný účel jejich vzniku. Opravdu mohlo jít o pravěké závodní dráhy, nebo je pravděpodobnější, že šlo o primitivní kalendář?

Kounovské řady: Jedno z nejzáhadnějších míst v Česku

Kounovské kamenné řady najdeme v okrese Louny, konkrétně pak na vrchu zvaném Rovina. Ten se tyčí severně od obce Kounov, po které dostaly záhadné řady svoje jméno. Lidé toto místo znali, ale dlouho nikoho nenapadlo přemýšlet, že řady v přírodě by mohly vzniknout i jinak, než přirozeným způsobem. Jako první o nich začal v této souvislosti přemýšlet kounovský učitel Antonín Patejdl, který se rozhodl řady spočítat a změřit.

Řady jsou ukryté v lese, takže na první pohled nevzbuzují pozornost. Ukázalo se však, že se rozprostíraly na ploše o velikosti několika hektarů. Řádově tedy muselo jít o tisíce kamenů. Kameny se navíc táhnou v nepravidelných rozestupech téměř rovnoběžně vedle sebe od severu k jihu. Také je důležité dodat, že aktuální podoba Kounovských řad není původní, protože řada jich byla v 70. a 80. letech poškozena lesní těžbou.

Mohlo by jít o menhiry, závodní dráhu nebo o kalendář?

O vysvětlení této zvláštnosti se pokouší několik teorií, z nichž některé postupem času ztratily své zapálené příznivce. K těm patří například ta, že jde o pravěké závodní dráhy, kterou prosazoval archeolog Jiří Neustupný, a který od ní posléze sám ustoupil. Dalším vysvětlením by mohlo být, že mělo jít o menhiry. I to se však posléze ukázalo jako málo pravděpodobné, protože kameny jsou především ploché a nevyčnívají moc z terénu.

Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví domněnka, že by mohlo jít o velmi starý kalendář, protože některé kameny ukazují na postavení některých nebeských těles ve významných dnech v roce. I přesto, že jde ve srovnání s jinými spíše o méně fantastické vysvětlení, toto tajemné místo byste rozhodně měli mít na svém turistickém seznamu.

Zdroj: redakce, Louny, Hrady