Kaňon Paria: Zázrak Utahu, který vás vezme zpět v čase

Přidat na Seznam.cz

Kaňon Paria je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Utahu (USA). Kromě turistů sem ale jezdí také geologové, protože kaňon se skládá z různých geologických vrstev, přičemž některé jsou staré až 85 milionů let.

Kaňon všech barev

Kaňon zobrazuje, jak ho historie tvořila po dobu několika milionů let. S koncem doby ledové pak odtok vody způsobil, že kaňon Paria má dnes celou řadou bizarních, ale zajímavých geologických útvarů. Turisty i geology pak přitahují různé barvy půdy, což je způsobeno především tím, jak na půdu po dobu 85 milionů let působilo slunce, voda i vítr.

Zpět do minulosti

Geologické vrstvy kaňonu Paria jsou sice staré „jen“ 85 milionů let, tím to ale nekončí. Procházka na tomto místě vás totiž vezme ještě hlouběji do minulosti, a to díky útvarům a formacím, které jsou součástí tohoto místa. Například formace Chinle je nejstarší z nich, a vznikla ve svrchním triasu – tedy před 237 miliony let.

Dnes turistický cíl, dříve domov

Kaňon Paria je dnes spíše vyhledávaný turisty, před mnoha lety ale sloužil jako cesta mezi dnešním jižním Utahem a severní Arizonou. Tuto cestu využívali Pajutové, domorodci, kteří obývali tuto oblast více než 10 000 let. Byli to právě oni, kdo dal kaňonu jméno Paria, tedy „bahnitá voda“. Toto jméno dostal proto, že nedaleko protéká řeka, která způsobuje záplavy. Na zúžených místech kaňonu se někteří turisté musí brodit bahnem.

Nebezpečí pro nezkušené

Kaňon je sice oblíbený mezi turisty, může být ale velmi nebezpečný. Je zde málo pitné vody a kaňon je z velké části nepřístupný, hrozí také náhlé záplavy, a díky své délce je i plný zákrut. 150 metrů hluboký a asi 60 km dlouhý kaňon tedy pravdu není místem pro nezkušené.

zdroj: visitparia, utah, geologyin, independent