Kapverdy jsou ostrovy věčného léta. Slunečno je 350 dní v roce

Přidat na Seznam.cz

Ostrov věčného léta. Tak bývají Kapverdy často popisovány. Kapverdy jsou africký ostrovní stát, který zahrnuje 15 menších ostrovů. Obyvatelé Kapverd žijí na 9 z 15 ostrovů. Rozkládají se v hlubokém modrém Atlantickém oceánu jižně od Kanárských ostrovů, u západního pobřeží Afriky na úrovni Senegalu.

Kapverdy mají poměrně mírné oceánské podnebí. Díky severnímu pasátu proudí na Kapverdské ostrovy suchý vzduch ze Sahary. Přesto zde najdete teplejší klima než na Kanárských ostrovech.

Počasí a klima 350 slunečných dní v roce

Průměrná roční teplota 22-27 °C a teplota vody přes 20 °C po celý rok, to jsou Kapverdy. Přitom teplota vody se obvykle pohybuje rovnoměrně mezi 22 a 27 °C. Na Kapverdských ostrovech je celoročně léto, a proto jsou zde jen velmi malé teplotní rozdíly mezi jednotlivými ročními obdobími. Také teploty mezi dnem a nocí se příliš neliší, což je dáno chladnými mořskými proudy a svěžími mořskými větry. Samotná poloha ostrova má na svědomí jen malé rozdíly v teplotách. Polohu může ovlivnit vítr, déšť nebo sucho, kterým je ostrov vystaven. V zásadě se však na Kapverdách vyskytují pouze dva významné povětrnostní jevy a to období dešťů, nazývané také Tempos das chuvas, a takzvané Tempo das Brisas, doba větrů. Na počasí a klima však nemají velký vliv.

Cestování v období dešťů

Na Kapverdských ostrovech jsou v měsících od srpna do října období dešťů, neboli Tempo das chuvas. V tomto období však opravdu mnoho srážek nespadne. I v období dešťů se může stát, že několik týdnů neprší. Pokud se přece jen nějaká dešťová přeháňka vyskytne, je obvykle velmi krátká a pak opět svítí slunce. V tomto období se často stává, že je obloha dost zatažená a také vlhkost vzduchu je dost tísnivá. V podstatě je na Kapverdách v průměru pouze 6 deštivých dní v roce. Tempo das chuvasale je také považováno za velmi krásné, protože květiny a rostliny v tomto období září v živějších a působivějších barvách.

Cestujte v době větrů

V období od října do června je zvýšený výskyt silnějších větrů. Zejména severní pasát vane v tomto období pozoruhodně silně. Na Kapverdské ostrovy se tak dostává suchý vzduch ze Sahary. Kromě toho se v zimním období vyskytuje také vítr Harmattan. Kromě toho jsou větry zodpovědné také za mírný vánek ve vzduchu, ten také zajišťuje o něco příjemnější teploty. Zejména milovníci windsurfingu a kite surfingu si užívají Tempo das Brisas, období větrů. Přesto všechno je třeba být opatrný, protože Atlantický oceán je silnými větry rozbouřený a mohou se v něm vyskytovat spodní proudy. V takové situaci byste se měli zdržet koupání.

Slunce, letní teploty a moře po celý rok. To vše najdete pouze na Kapverdách. Kapverdské ostrovy lze v podstatě navštívit po celý rok. Ani v období dešťů se nemusíte bát dovolené bez slunečních paprsků. Proto je poměrně snadné najít pro vás nejlepší dobu pro cestování.