Katedrála v Brazílii: Ohromující katolická katedrála postavená komunisty milujícími křivky v nově vytvořeném hlavním městě Brazílie

Přidat na Seznam.cz

Katedrála v Brasílii, hlavním městě Brazílie, navržená uznávaným brazilským architektem Oscarem Niemeyerem, je téměř korunní hyperboloidní stavba, která se zdá být přišpendlená k zemi. Vzhled budovy s nápadným tvarem a nádherným vitrážovým stropem je stejně poutavý jako její historie.

Základní kámen katedrály v Brasílii byl položen v září 1958. Hlavní kostra katedrály byla dokončena o dva roky později, ale pak se, stejně jako u mnoha stavebních projektů v Brasílii té doby, vše zastavilo.

Když v roce 1961 skončilo funkční období prezidenta Juscelina Kubitscheka, dohlížel na výstavbu Brasílie, nového hlavního města Brazílie. Výstavba mnoha projektů včetně katedrály se zastavila. Aby se věci daly znovu do pohybu, byla katedrála předána katolické církvi, přestože Kubitschek původně zamýšlel vytvořit státem financovanou katedrálu otevřenou všem vyznáním.

Stavba pokračovala nanovo. V roce 1968 byla katedrála vysvěcena, i když bez střechy, a v roce 1970 konečně otevřena veřejnosti. Stala se jedním z mnoha děl Oscara Niemeyera v Brasílii, kterému při tomto projektu zdatně pomáhal brazilský architekt a urbanista Lúcio Costa.

Katedrála v Brasílii je bezesporu působivou památkou. Jejímu exteriéru dominuje 16 zakřivených betonových sloupů, z nichž každý váží 90 tun. Tyto sloupy jsou zakřivené dovnitř, krátce se setkávají a pak se větví zpět ven a nahoru, čímž stavba získává hyperboloidní tvar neboli tvar přesýpacích hodin.

Mezi další pozoruhodné prvky katedrály v Brasílii patří oltář, který daroval papež Pavel VI. Čtyři zvony ve zvonici katedrály zase darovalo Španělsko. Strohá betonová zvonice stojí hned vedle katedrály.

zdroj: Vivadecora, Archdaily, Atlasobscura