Když advent, tak ať to za to stojí. Jaké jsou nejlepší vánoční trhy v Evropě?

Přidat na Seznam.cz

Pokud se už těšíte na Vánoce, ale chcete si toto čekání zpříjemnit někde mimo naši zemi, pak se vydejte na některý z adventních trhů. Jejich tradice je bohatá ve většině velkých evropských měst. A rozhodně zde neplatí, že nejlepší trhy má vždycky hlavní město. Kam se tedy vydat na poslední dva adventní víkendy?

Nic nedokáže naplnit naše vánoční cítění více než vánoční trhy. Je to to nejlepší místo, kde je přijatelné procházet se s vydatným hrnkem svařeného vína nebo punče v jedné ruce, ještě větší bramboračkou nebo klobásou v druhé, a přitom utratit všechny své peníze za ručně vyráběné ozdoby. A na závěr si zapózovat u stromečku…

Oslava adventu a vánočních svátků je jednou z nejdelších evropských tradic. Navíc jsou Vánoce stále více společenskou událostí a po posledních dvou letech, kdy trhy prakticky neproběhly, protože svět trápila pandemie, si je letos opravdu užíváme.

Návštěva vánočních trhů tedy může být jakýmsi pomyslným vrcholem zimní sezóny.

Kam za vánoční atmosférou?

Vybrat nejlepší adventní trhy je obtížné, protože každé město nabízí něco výjimečného. Která města byste si ale rozhodně neměli nechat ujít?

Německo: Hned u hranic – do Drážďan!

Drážďanské vánoční trhy patří k nejstarším v Evropě a nacházejí se v jednom z nejkrásnějších měst v celém Německu. Drážďany a jejich vánoční trh plný světel a vůní patří jednoznačně do TOP3 nejlepších vánočních trhů pro svou úžasnou polohu, historii, vynikající jídlo z celého světa a relativně nízké ceny.

Vynechat byste neměli ani Norimberk. Historické město s hrázděnými domy, klasickým jídlem a vynikajícími muzei se může pochlubit rovněž jedním z největších, nejstarších a nejtradičnějších na světě. Norimberk je oblíbený u rodin, protože má trh věnovaný dětským aktivitám.

Také Mnichov se mění na předvánoční destinaci, protože zde najdete vše od trhu ve středověkém stylu přes růžový vánoční trh až po alternativní zimní festival Tollwood.

Rakousko: Vydejte se do Vídně

Vánoční trhy ve Vídni jsou také vyhlášené. Zahrnují slavný trh u zámku Schoenbrunn, oblíbený trh na radnici a mnoho menších trhů v různých městských čtvrtích.

A pokud už v Rakousku budete, nezapomeňte ani na salcburské vánoční trhy, kde je pěší centrum lemováno butikovými obchody, můžete se projít zahradami Mirabell a nebo navštívit palác a vyjet pevnostní lanovkou na hrad a pokochat se výhledem na osvětlené město ve vánočním hávu.

I Hallstatt je jednou z nejmalebnějších vesnic v Rakousku, navíc je přímo synonymem Vánoc: Nachází se na jezeře obklopeném zasněženými horami, scenérie je úchvatná a krátce trvající vánoční trh jí dodává na kouzlu.

Anglie – nejlepší je Manchester

Manchesterské vánoční trhy jsou jedněmi z nejzábavnějších vánočních trhů v Evropě. Je to obrovská událost, která se těší oblibě místních obyvatel i návštěvníků. Skvěle se tu bruslí, chodí sem obří Santa a výborně se tu jí. Určitě ale může konkurovat i Edinburgh, kde je po celý listopad, prosinec a i po Novém roce co dělat a vidět.

Francie – na trhy do Štrasburku

Město v srdci Alsaska je rájem gurmánů a je skvělé ho navštívit po celý rok, nejen o Vánocích. Štrasburské vánoční trhy jsou malebné, malé a perfektní. Pokud tedy chcete raději navštívit menší město s pohádkovým starým městem s hrázděnými domy a romantickými kanály, Štrasburk je skvělou volbou.

Naproti tomu curyšské vánoční trhy vás okouzlí zimními festivaly. Ulice starého města jsou lemovány dřevěnými vánočními stánky, ve kterých se prodávají lahodné pokrmy jako raclette, ručně vyráběné dárky od místních švýcarských řemeslníků a tradiční dekorace.

Nestačí? Kam dál?

Budapešť je jedno z největších evropských měst. Je krásná, historická, cenově dostupná a v zimním období plná trhů a akcí. I když není toto město tradiční vánoční destinací, v současné době je jednou z nejoblíbenějších zimních destinací v Evropě.

Podobnou kráskou se chlubí i slovinská Lublaň, rozkošné historické město ležící na klikaté řece lemované vánočními stánky. Lublaň je moderní tržnice s trvale udržitelnými biopotravinami, ekologickými dárky místní výroby a bonusem v podobě skvělého výhledu z hradu na vrcholu kopce.

A neměli bychom zapomínat ani na blízký Krakov. Přestože jsou vánoční trhy v Polsku poměrně novou událostí, právě ty krakovské mají nejdelší tradici. Konají se na hlavním náměstí v Krakově, kde můžete ochutnat jedinečné polské pokrmy, jako jsou pirohy a uzený sýr, a zároveň popíjet ochucenou vodku nebo tradiční svařené víno.

I doma máme vyhlášené trhy

I pražské vánoční trhy patří k nejoblíbenějším v Evropě. Nacházejí se přece v jednom z nejdynamičtějších a nejzajímavějších měst střední Evropy. A mísí se zde historie s modernou. Navíc je Praha relativně cenově dostupnou destinací se skvělým jídlem a složitou historií.

Vánoční trhy jsou ale vyhlášené v Olomouci, Brně, Plzni a Českých Budějovicích, které opakovaně získaly cenu za nejhezčí vánoční stromek.

Zdroje: Vogue, Christmasmarkets, Tripadvisor,