Kodaň, na jaké místa vyrazit a na co si dát pozor

Přidat na Seznam.cz

Ocitnout se ve městě Kodaň znamená získat do očí pohled na severskou architekturu šmrncnuté Německem z historických míst. Dánsko se často považuje za skandinávskou zemi, ačkoli neleží ve Skandinávii. Architektura, stavby, kostely, muzea a různé úřední budovy jsou ojediněle mohutné, architektonicky podobné a nejedna památka je tak lákadlem nejdříve vizuálně a až potom pro její historii.

Mnoho lidí sem míří, aby si prohlédlo centrum a Malou mořskou vílu na okraji místního parku, umístěnou na kameni. Malá mořská víla toho již přežila mnoho, jelikož jako symbol Kodaně se stává terčem různých vandalů, kteří se takto zaručeně dostanou do médií a právě o to jim jde.

Život v Kodani
Copenhagen, česky Kodaň, je moderní město. Dánsko a Kodaň jsou vyspělou zemí a městem v čistotě, ochraně přírody a ekologii. Nenajdete na ulici nečistoty, protože už je tak nastavena jejich kultura. Plastové lahve z jakéhokoliv nápoje, který se v daném obchodě prodává, od vás odkoupí a tak není ani důvod, aby někdo láhve odhazoval. Zda je někdo manažer a podnikatel, nemá problém jít pro pár centů do nejbližšího obchodu s vrácením použité láhve. Vždyť pokud koupí nápoj nový, nestojí v konečném důsledku tak mnoho.

Lidé jsou tu milí, žije zde mnoho národností, přistěhovalců a také jsou zde místa, jako již je v moderní Evropě zvykem, kde je více cizinců, ale nejde o centrum. Zvláštností je riziko kapesních krádeží v místní MHD. Mladí lidé vyrážejí krást a nemají chuť přemýšlet, jak moc komplikují život turistům, kteří do města právě přišli.

Kodaň a městská hromadná
Z letiště sem jezdí metro. Systém lístků je nutné pochopit, ale při cestování ve dvojici nebo ve čtveřici je lepší kupovat lístky, které jsou určeny pro více než jednu osobu, kdy je cestování výhodnější. Mimo metro fungují spoje místní autobusové dopravy, která je dost rozvětvená a pokrývá celé město. Problémem může být fakt, že ani samotní řidiči netuší, kterým směrem a kterou linkou se kam dostanete a řidiči jsou schopni vám poradit špatně i linku do takových známých míst jako je místní zoologická zahrada. Také pro lepší ceny muzeí i pro lépe vyřešenou dopravu ve městě, je dobré pořídit si Copenhagen Card.

Místa
V Kodani je co obdivovat. Místní kostely, významné stavby, chrámy, malou mořskou vílu z pohádek národního umělce Hanse Christiana Andersena, ale také nákupní čtvrti, staré a dobové obchody, kavárny, hospody.

Zajímavé jsou paláce a místní muzea se sbírkou předmětů týkajícími se královské rodiny, pokladny, klenotů či jiného kulturního bohatství. Muzeí je více a v každém jednom vás budou rádi navigovat k dalšímu. Centrum s vodními kanály okolo paláců, přemostěny zajímavými mosty, připomínají trochu Amsterdam, ale jsou zvláštním originálem. Okružní plavba kanálem je povinnou jízdou, pokud chcete město poznávat. Nyhavn a místo působení H. CH. Andersena je vskutku krásné místo a je co fotit.

Zajímavé je Thorvaldsenovo museum plné zajímavých soch, od antických dob po současnost. Jsou z celého světa a je doslova unikát sledovat, jaké je krásné sochařské umění. Před návštěvou Zoo se hodí navštívit obrovskou místní Národní galerii s obrazy světových umělců nesmírné hodnoty. Zoo je již cílem spíše pro rodiny s dětmi a lidi, kteří milují zvířátka. K večeru je dobré navštívit zábavní park Tivoli Gardens, který je doslova unikát. Obsahuje několik míst z celého světa, nebo spíše míst inspirovaných architekturou a kulturou různých míst světa.

Zdroj foto: Unsplash.com