Komorské ostrovy jsou skrytý ráj

Přidat na Seznam.cz

Komorské ostrovy tvoří skupina čtyř ostrovů v Mosambickém průlivu v Indickém oceánu. Zachovávají si autentickou atmosféru ostrovů, odříznutých od zbytku světa. Kromě 4 hlavních patří k ostrovům několik dalších menších ostrovů a ostrůvků. Nacházejí se v tropickém podnebném pásmu. Střídají se zde období sucha a dešťů. Celý rok zde můžete zažívat příjemné teplo. Od přibližně od 23 stupňů po 31 stupňů a to celoročně. Žádné velké ochlazení ani teplotní výkyvy.

Jedná se o ostrovy vulkanického původu. Tři z nich ve francouzštině známé jako Grand Comore, Moheli a Anjouan a množství malých ostrůvků tvoří Komorskou republiku. Čtvrtý velký ostrov Mayotte se v referendu rozhodl zůstat pod správou Francie.

Komorské ostrovy patří k nejchudším zemím afrického kontinentu a jsou závislé na zahraniční pomoci. Přírodní zdroje jsou nedostačující a hlavní exportní komodity jako vanilka, hřebíček či parfémové esence nedokáží zajistit růst hospodářství. Školy se zaměřují pouze na vštěpování základní gramotnosti, hygienických návyků a zemědělských dovedností. Většina obyvatelstva pracuje na poli.

Nejde o standardní dovolenkovou destinaci. Skromnost a respekt hostů vůči domácímu obyvatelstvu je nezbytností. Obyvatelé mají svou hrdost. Nejsou zvyklí na dary, peníze či potraviny, proto je snaha jim pomoci v jejich očích urážkou. Stejně je nevhodné focení bez výslovného souhlasu. Nehledejte zde luxusní obchody ani předražené suvenýry. Země se nemůže pyšnit kvalitními cestami ani množstvím různorodého zboží v obchodech. Domácí zde běžně i několik let chodí jen v obyčejných žabkách. Jedno z posledních míst, kde se dá najít klid v lůnu přírody.

Oficiálním centrem ostrovů je město Moroni. Leží na ostrově Grand Comore a v překladu znamená “v srdci ohně”. To pravděpodobně souvisí s blízkostí aktivní sopky Mount Karthala, nejvyššího bodu Komorských ostrovů. Město bylo založeno v 10. století Araby, jako hlavní město sultanátu. Pyšní se krásnými pohádkovými plážemi. Samotné město nevypadá jako metropole. Je tu sice živě, ale nikdo nespěchá a nikam se nežene. Staré město se podobá mnoha dalším v Africe a na Středním východě, s krásnými vyřezávanými dveřmi, úzkými uličkami a minarety směřujícími k obloze. Přístav se zaplňuje a vyprazdňuje spolu s přílivem a odlivem.

Západní část ostrovů je relativně rušná, plná francouzských restaurací a barů, východní části jsou divočejší a pustější. Dobrodruzi si mohou udělat výstup na sopku, nebo se prodírat pralesem. Je zde jedna z nejaktivnějších sopek světa, jejíž impozantní vrchol 2360 metrů neustále chrlí mračna prachu do ovzduší. Dvoudenní výstupy s nočním tábořením na svahu vedou přes hustý lesní porost, než se konečně dostanete k měsíční krajině kolem kráteru. Vulkanické působení je patrné i ve zbytku ostrova.

Mount Karthala

Dos du Dragon – Dračí hřbet je skalní formace, která ční na zakřiveném poloostrově, které působí jako hroty na zádech draka. Pokud si budete chtít zaplavat, nepřekonatelné jsou skryté pláže v okolí Trou du Prophète – Prorokova díra. Legenda říká, že se Prorok Mohamed skryl před loupeživými piráty právě za vysokými skalami v zálivu. Vy se zde však můžete skrývat celý den, slunce je dokonalé a voda průzračná.

Jelikož jsou Komory obklopeny 140 km dlouhým korálovým útesem, který vytváří největší a možná i nejpůvabnější lagunu na světě, jsou známé zejména mezi fanoušky potápění a šnorchlování. Voda je zde průzračná tak, že vidíte z hladiny až na dno do hloubky 30 metrů.

I fauna a flóra ostrovů je působivá s množstvím endemických druhů. Ostrovy představují významné hnízdiště mořských želv. Takže cestovatelé zde určitě uvidí mořské želvy, ať při hnízdění nebo plovoucí ve vodě. Domácí obyvatelé v minulosti želvy lovili pro potravu, dnes se však účastní jejich vědeckého sledování a aktivně je chrání, aby byl zájem o ekoturistiku.

Komory jsou místem, kde si každý návštěvník najde to své. Nabízejí exotiku, klid a pohádkovou nádheru.

Zdroj foto: Komory/ Unsplash.com