Kontroverzní falický tvar má ve skutečnosti připomínat kulku. Brněnský orloj byl postaven na památku historického vítězství

Přidat na Seznam.cz

V roce 1645, blízko poslední etapě třicetileté války, se město Brno proslavilo po celé Evropě, když se mu podařilo zmařit obležení dosud neporaženou švédskou armádou, částečně i díky troše časoměrného triku.

Švédové město téměř tři měsíce obléhali, ale Brňané se nevzdali. Tváří v tvář patové situaci švédský generál řekl, že se stáhne, pokud město nepadne do poledne, a tak se místní Brňané rozhodli přepnout hodiny na poledne o hodinu dříve, v 11 hodin. Generál dodržel slovo a Švédové sbalili zbraně a obrátili se domů.

Na památku tohoto historického vítězství byl poblíž náměstí Svobody v centru města postaven pomník Brněnský orloj. Každý den v 11 hodin lesklý černý mramorový obelisk, který má připomínat kulku, vypouští proud skleněných kuliček – barvy městského erbu – diváci se shromažďují, aby je chytili a uchovali jako suvenýr. Polední zvon v místní katedrále stále zvoní každý den o hodinu dříve.

zdroj: Radio, Expats, Atlas Obscura