Kontroverzní kamenný kříž u rozhledny Štěpánka: Měl připomínat mrtvé z míst, kde narukovaní bydleli, napříč historií ho ničí vandalové

Přidat na Seznam.cz

Některá místa v Česku si s sebou nesou napříč historií stigma, kterého se ani po několika desítkách let existence zjevně nikdy nezbaví. Jedním z nich je kamenný kříž u rozhledny Štěpánka, která stojí na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. V jejím bezprostředním sousedství s určitými přestávkami stává kontroverzní válečný kříž, který se pravidelně, a i přes veškerou ochranu, stává terčem vandalismu. Proč k jeho výstavbě vůbec došlo? A jaká je jeho další historie?

Železný kříž tu postavili Němci

U rozhledny Štěpánka, kde najdeme pozůstatky kříže i dnes, ho vybudovali Němci v roce 1944. Jeho podoba byla odvozena od Železného kříže 1939, jehož součástí byla i svastika. Místní ho ale na tomto místě nevybudovali proto, že by tu probíhaly nějaké pochybné rituály, ale jako připomínku padlých příslušníků branné moci z okolních měst a vesnic. Každé z těchto míst pak symbolicky představoval jeden z okolo stojících kamenů. Až do roku 1945 pak na toto místo chodili lidé pokládat květiny za své padlé.

Po válce byl kříž zničen a zapomenut, poté znovu obnoven

Jakmile Třetí říše zanikla a došlo k odsunu německy hovořícího obyvatelstva, Češi nejprve z kříže odstranili značně problematickou svastiku, kříž rozlomili a hodili ho ze svahu. Jeho část měla být údajně i rozstřílena. Z celého díla tedy zůstal pouze podstavec. Pak se o kříži dlouhou dobu moc nemluvilo. Mlčení však bylo přerušeno v roce 2011, kdy se lokálnímu uskupení fanoušků vojenské historie podařilo památník ve tvaru kříže znovu obnovit. Problém byl však v tom, že se tak stalo bez vědomí obce Kořenov, které tento pozemek patří.

To zcela pochopitelně vzbudilo vášně. Technicky vzato jde totiž o jediný nacistický památník na území republiky, který byl navíc v některých materiálech mylně prezentován jako Maltézský kříž, který má připomínat oběti 2. světové války. Obec Kořenov se však rozhodla obnovený památník na místě nechat, představitelé však trvali na tom, že u něj musí stát cedule s vysvětlujícím komentářem. Zároveň hovoří i o tom, že i přes negativní konotaci památky tím Kořenov vyjadřuje toleranci a dobrou vůli, což jsou vlastnosti, které by měli vítězové každé války projevovat vůči poraženým. Turisté pak podle místních tento symbol většinou tolerovali a přijali ho jako pozůstatek národní historie, před kterou se nedají věčně zavírat oči. Také se nestávalo, že by se u kříže konaly podezřelé srazy nebo akce.

Kříž je zase na kusy

I přesto, že kříž u rozhledny Štěpánka, na kterou mohou zájemci během návštěvy vystoupat, hlídaly kamery, v roce 2023 opět došlo k jeho závažné devastaci, po které po něm zůstal opět pouze podstavec. Kříž byl vyvrácen a rozpadl se na kusy. Ještě předtím ho ale v průběhu času někdo dvakrát či třikrát posprejoval. Také se stávalo, že mu někdo urazil rohy. Podle některých by se měl kříž opravit a opět vrátit na místo, kam patří. Někteří se však domnívají, že vůle pro jeho obnovu již nebude a tuto historickou stavbu postupně odnese čas.

Zdroj: redakce, Šlápoty, Naše Pojizeří, YouTube