Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je největší přestěhovanou stavbou v Česku, od původního místa je vzdálen 840 metrů

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že jediným místem na světě, které se muselo postupně přesunout o kus dál, než původně stávalo, je jen švédské město Kiruna, které ustupuje těžbě železné rudy? Ve skutečnosti máme jeden podobný případ i v Česku. A konkrétně v Mostě, do kterého musel být přestěhován kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten musel ke svému novému stanovišti urazit 840 m, čímž se stává největší přestěhovanou stavbou v celé zemi.

Kostel vznikl na místě raně gotické baziliky

Když v roce 1515 ve městě propukl ničivý požár, přišla během něj k újmě starší, raně gotická bazilika, kterou nahradil zcela nový svatostánek. Jeho stavba byla zahájena v roce 1517 a trvala až do počátku 17. století. Nepochybně to byla krásná a historicky cenná stavba, v roce 1975 se ale rozhodlo, že kvůli těžbě, která postihla prakticky celý Starý Most, bude muset ustoupit. Proto se rozhodlo o náročném přesunu kostela o cca 840 m dál. Ve srovnání s jinými historickými památkami, které byly ve Starém Mostě zničeny, měl kostel v tomto směru velké štěstí, protože ho mohl stihnout stejně temný osud.

Přesun trval od 30. září do 27. října

Přesunout tak obrovskou stavbu, a ještě na tak velkou vzdálenost, to vůbec nebyl jednoduchý úkol. Celá akce odstartovala 30. září roku 1975 a skončila až 20. října. Transport trval 646 hodin. Během akce byl kostel posouván po čtyřech kolejích. Zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Během posouvání kostela po nerovném terénu navíc hlídaly veškeré odchylky vodováhy s elektronickými čidly. Průměrná rychlost posunu pak činila zhruba 2,16 cm za minutu. Na místě, kde kostel stojí dnes, byl posazen na nové základy. Po skončení přesunu navíc bylo potřeba rozběhnout restaurátorské práce. Zajímavostí pak je, že přesun kostela byl zaznamenán do Guinessovy knihy rekordů tisíciletí jako nejtěžší předmět přepravovaný po kolejích. Pro představu – celková váha objektu byla 12 000 tun.

Pro veřejnost se pak kostel znovu otevřel v roce 1988. Restaurátorské práce ale pokračovaly i nadále. Na jejich konci byl v kostele dohotoven 17 m vysoký barokní oltář. K opětovnému vysvěcení kostela v Mostě došlo v roce 1993. Vzhledem k tomu, že kostel stával poblíž dnešního jezera Most, nejspíš si umíte představit, jaký osud by ho čekal, kdyby zůstal na původním místě. Na něm ale, alespoň pro připomínku, vzniklo hezky upravené pietní místo, které můžete při svých toulkách taktéž navštívit.

Zdroj: redakce, Kostel Most, YouTube