Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově: Za války ho zničila protitanková střela, dnes se pyšní prosklenou střechou

Přidat na Seznam.cz

V Česku najdeme nespočet zničených kostelů a církevních staveb, které se postupně rozpadají a příroda si je bere zpět. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově však dostal druhou šanci. Z poničeného svatostánku se proměnil v architektonický skvost, který se pyšní skleněnou střechou.

Kostel na konci války vyhořel

Na konci 2. světové války měl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bartošovicích v Orlických horách velkou smůlu. Během bojů ho poškodila vypálená protitanková střela, která způsobila požár. Během něj přišel kostel o střechu, dřevěné schodiště, zvon a hodinový stroj. Vzhledem k tomu, že se jeho stav postupně zhoršoval, nedlouho poté byl určen ke kompletní demolici. K té ale nikdy nedošlo, protože na ni nebyl dostatek finančních prostředků. Ty byly využity na převoz rokokového schodiště. A dnes za to můžeme být jedině rádi!

Transformace ruiny v architektonický skvost

V roce 1992 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek. Mohlo se tedy postupně začít s jeho záchranou. V roce 2003 došlo k obnově průčelí, věže a hodin. V roce 2004 následně proběhla sanace vnitřního zdiva. Skleněné střechy, která je dnes jeho největším lákadlem, se pak dočkal v roce 2007. Cestovatelům také jistě přijde vhod, že kostel bývá běžně volně přístupný, takže se na něj nemusíte po příjezdu dívat pouze zvenčí. Kdo navíc bude chtít vidět Neratov a jeho okolí z ptačí perspektivy, tomu doporučíme vystoupat na vyhlídkovou věž.

Zdroj: redakce, Neratov