Kostel sv. Jiří v Lukové: Jeden z nejstrašidelnějších v Česku a možná i na světě

Přidat na Seznam.cz

Kostel sv. Jiří v Lukové je rozhodně jedním z nejstrašidelnějších míst v České republice, možná i na světě. Umělcova instalace poté, co ji opustili místní obyvatelé, kteří věřili, že v kostele straší, zlepšila mezinárodní reputaci svatého Jiří tím, že jeho „duchům“ dala pozemskou podobu.

V kostele straší

Kostel svatého Jiří si získal pověst toho, že v něm straší, když se jeho střecha propadla během pohřbu v roce 1968. Toto zlé znamení vedlo místní obyvatele k tomu, aby pořádali bohoslužby venku, než aby se pouštěli do údajně prokletého interiéru budovy, která byla vysvěcena v roce 1352. Když se lidé drželi stranou, kostel chátral, což mu jen přidávalo pocit mystiky. Ale v roce 2012 dostal místní student umění Jakub Hadrava nápad nainstalovat do budovy 32 „duchů“ v životní velikosti. Postavy z jiného světa měly představovat tři miliony sudetských Němců, kteří byli z České republiky odsunuti po skončení druhé světové války, píše web Expats.

Kostel sv. Jiří, původně postavený v roce 1352. Budova byla během staletí mnohokrát téměř zničena požáry, v důsledku toho byla budova obětí vandalismu. Vše se změnilo v roce 2012, souborem 30 soch duchů sedících v lavicích se skloněnou hlavou. Dnes se turisté hrnou do „kostela duchů“, aby si udělali fotografie a dokonce seděli mezi nehybnými přízraky a modlili se, uvádí web CN Traveler.

Rekonstrukce kostela nebyla jednoduchá

Kostel byl ponechán shnít, dokud se obec nerozhodla pokusit se jej zachránit. Najít peníze však nebylo jednoduché. Je pochopitelné, že toto město s pouhými 700 obyvateli nemělo prostředky na kompletní rekonstrukci kostela ze 14. století. Hadrava pak použil své spolužáky jako modely, zakryl je prostěradly a vytvořil sádrové odlitky pro onen děsivý efekt. Sedí v lavicích a na dalších místech kolem kostela a dodávají celému prostoru strašidelnou atmosféru. Turisté pak darovali tisíce dolarů na opravu střechy kostela, píše web Insider, a díky tomu je dnes kostel nejen opravený, ale také celosvětově známý.

zdroj: CN Traveler, Insider, Expats