Kostel sv. Linharta se nachází uprostřed vodní nádrže. Vstup k němu je přísně zakázán

Přidat na Seznam.cz

Kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, běžně zde platí zákaz vstupu.

Historie

Kostel sv. Linharta vznikl před polovinou 13. století v souvislosti se založením obce Mušov. Původní kostel měl o polovinu menší půdorys než dnes. K jeho zvětšení došlo při gotické přestavbě.

Ve 2. polovině 18. století se kostel dočkal další přestavby, tentokrát barokní. Největší změnou byla výstavba nové severní věže, která nahradila původní románskou. Poslední výraznou změnou vzhledu prošel kostel na počátku minulého století, kdy získal novogotickou podobu.

Kde je Mušov?

Navzdory odporu obyvatel Mušova musela obec na konci 70. let ustoupit výstavbě novomlýnských nádrží. Vojska ministerstva vnitra srovnala se zemí více než sto rodinných domů, přestěhovat se muselo zhruba pět stovek lidí. Starousedlíci si mohli vybrat – buď získat náhradní bydlení, nebo finanční kompenzaci.

V lednu 1980 byl Mušov vymazán ze seznamu obcí v Československu, o sedm let později obec definitivně pohřbily miliony kubíků vody.

Díky úsilí památkářů zůstal zachován alespoň kostel sv. Linharta, který stál nad vsí na kopečku. Dodnes tak stojí na malém ostrůvku uprostřed střední novomlýnské nádrže, která je od roku 1994 přírodní rezervací, takže není běžně přístupný.

Po celý rok zde platí přísný zákaz vstupu. Ten je umožňován zcela výjimečně, a to na základě zvláštního povolení vydaného odborem životního prostředí Jihomoravského kraje.

Zajímavosti

Je to nejstarší románský kostel na Moravě.

V rámci Česka je to unikát, protože u nás nikde není kostel, který by byl uprostřed jezera.

Samotná stavba je staticky zajištěná, ale celková oprava kostela by podle údajů z roku 2012 mohla dosáhnout až 16 milionů korun. V roce 2015 byla spuštěna veřejná sbírka, která má za cíl shromáždit finanční prostředky určené k záchraně kostela.

Zdroj: Kudy z nudy, Český rozhlas, Region Ivančicko