Krajina jako z Harryho Pottera! Mnozí považují železniční trať West Highland za nejmalebnější železniční dráhu na světě

Přidat na Seznam.cz

Železniční trať West Highland Line vás očaruje výhledy na Skotskou nedotčenou přírodu, nejsou zde vybudovány žádné cesty. Mnozí považují právě tuhle trať za nejmalebnější železniční dráhu na světě. Přeci jen se zde natáčela i kouzelná krajina Harry Potter filmů.

Trasa této železnice započíná v největším městě Skotska – Glasgow. Vlak pokračuje podél západního pobřeží, než se rozdělí v Crianlarichu, malebné vesničce, která se označuje jako „brána do vysočiny“. Odtud pokračuje buď do přímořského města Oban, anebo po druhé trase do přímořským městeček Fort William a Mallaig.

Nemusíte dělat kompromisy, protože obě trasy mají co nabídnout. Avšak slavný viadukt Glenfinnan se nachází až po rozbočení trati, a to v delší trase směr Fort William a Mallaig.

Na co se těšit?

Cestou se můžete kochat nedotčenou přírodou skotského venkova. Cestou potkáte strmé skály, jezera, vřesoviště. A také se můžete předhánět, kdo první uvidí jelena! Vlak přejíždí i přes viadukt Glenfinnan, který si „zahrál“ ve filmech o Harrym Potterovi.

Zatímco slunečný den je pro tuto jízdu vlakem naprosto ideální, když napadne sníh, nebo když podzimní listí mění své bohaté odstíny, tato trasa se stává ještě lákavější a pohádkovější.

Co je ale na této trase nejzajímavější? Jinak než z vlaku si zdejší přírodu prohlédnout nemůžete. Nejsou zde žádné silnice, ani značené turistické trasy, jen občas nějaká vyšlapaná cestička.

Projdete kolem těch nejmenších a nejvzdálenějších stanic v síti. Spatříte největší skotské jezero Loch Lomond, národní park The Trossachs. Cestou do Obanu uvidíte ještě jezero Loch Awe s hradem Kilchurn. Cestou do Mallaigu a Fort William zahlédnete zase bažinaté vřesoviště Rannoch Moor v odlehlé divočině, a samozřejmě filmy známý viadukt Glenfinnan.

Tři další Harry Potter lokality

K výše zmíněnému viaduktu Glenfinnan se ve filmu vyskytly i další záběry na krajinu na trase mezi Fort Williamem a Mallaig. Jezero Loch Elit a jeho typické ostrůvky se ve filmu taky zobrazili.

Přímo ve Městě Mallaig stával Bradavický expres na tamějším nádraží.

Ceny jízdenek

Jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu vyjde následovně:

  • Glasgow – Oban – od 880 Kč – cesta trvá zhruba 3 a půl hodiny
  • Glasgow – Fort William – od 1 000 Kč – cesta trvá zhruba 4 hodiny
  • Glasgow – Mallaig – od 1 250 Kč – cesta trvá zhruba 5 a půl hodiny

Zdroj: Euronews, ScotRail, Wikipedie