Královský hrad Loket v minulosti zasáhl meteorit

Přidat na Seznam.cz

Královský hrad Loket, který je jednou z dominant okresu Sokolov, má velmi zajímavou historii, jejíž součástí jsou i záhadná tělesa z vesmíru. Největší známý meteorit, který dopadl na území Česka, můžete dokonce na hradě vidět ještě dnes.

Důležitá pohraniční pevnost

Královský hrad Loket měl být založen před rokem 1234. Vzhledem k tomu, že se nachází poblíž historicky komplikovaného Chebska, šlo o důležitou pevnost, která měla hájit zájmy království. Hrad byl velmi oblíbený i u řady českých panovníků. Sám Karel IV. během pobytu na něm například založil Karlovy Vary. Málokdo navíc ví, že v hradě nějakou dobu fungovala věznice. A to dokonce souběžně v době, kdy část hradu již sloužila jako muzeum.

Vystavený originál a jeho kopie

Tím pravděpodobně úplně nejzajímavějším exponátem je největší a nejstarší známý český meteorit, který od svého dopadu postupně přišel o svou původní velikost. Částečně i proto, že byl rozřezán pro výzkumné účely. Jeho kusy jsou tedy k vidění napříč zeměkoulí. Největší část tohoto nebeského cestovatele je vystavena ve Vídni a váží kolem 80 kg. Fragmenty meteoritu ale uvidíte například i v Národním muzeu v Praze. Aby si návštěvníci mohli původní vzhled meteoritu lépe představit, na hradě je vystavena také jeho replika.

Jde o zakletého purkrabího?

Má se za to, že meteorit byl nalezen kolem roku 1400. Teorií, jak k incidentu došlo, však existuje několik. Zatímco jedna verze příběhu říká, že byl nalezen poblíž hradu, ta druhá je mnohem dramatičtější. Mluví se v ní totiž o tom, že meteorit spadl přímo na nádvoří hradu. Zlé jazyky dokonce říkají, že má jít o zdejšího zlého purkrabího, který byl pro svou krutost proklet jednou z místních žen.

Zajímavostí je, že už v minulosti lidé tušili, že meteorit na hradě je vzácností, která si zaslouží jejich ochranu. Proto ho během třicetileté války schovali do hradní studny. Kolem roku 1670 z ní odčerpali vodu a meteorit opět vyzvedli na zemský povrch. Díky nim se tedy důležitý kus historie podařilo zachránit.

Zdroj: redakce, Hrad Loket