Křivý les v Polsku je záhada. Teorií je více

Přidat na Seznam.cz

Nedaleko městečka Gryfino v západním Pomořansku v Polsku se nachází neobvyklý les, kde je každý strom ohnutý. Bez ohledu na jejich křivky jsou stromy většinou zdravé a dorůstají průměrné výšky. Je ale otázkou, co zakřivení způsobilo.

Polský Křivý les

Navzdory internetovým zvěstem o 400 stromech je podle manažerů lesního okresu Gryfino na dvou hektarech ve skutečnosti jen 80 borovic. Pravděpodobně byly vysazeny v letech 1930 až 1945. Každá borovice se ohýbá o 90 stupňů, s ohybem 10 až 50 cm od lesní půdy. Stromy byly v době výsadby staré 7 až 10 let a většina ohybů směřuje na sever, píše Explorers Web. Mnoho lidí se do objevování původu lesa pustilo, a to vedlo k záplavě zajímavých teorií.

Jedna z teorií naznačuje, že ve 30. letech 20. století byly zasazeny borovice různých délek a poté srovnány se zemí německými tanky, když byly mladé. Zakřivení kmenů je však na takové ničení příliš hladké a tanky by vyhladily celý les, nejen mladé borovicové háje, píše web Times. Jiní naznačují, že silné sněhové bouře, gravitace, genetické mutace, anebo mimozemšťané mohly změnit tvar stromů. Říká se také, že do porostu borovic u Gryfina úmyslně zasahovali místní farmáři s cílem vytvořit přirozeně zakřivené dřevo pro stavbu lodí nebo výrobu nábytku.

Záhadné tajemství není dodnes vysvětleno

Nejpřesvědčivější teorií původu je, že stromy byly v „mládí“ pohřbeny pod těžkým sněhem, píše web Upenn. Sníh pak stromy tvaroval, a když roztál, stromy vyrostly do klasické výšky. Nikdo ale neví, jak stromy získaly tak jedinečný tvar a formaci se stoprocentní jistotou, a tak můžeme stále jen hádat.

zdroj: Explorers Web, Times of India, Upenn