Krvavě rudá řeka na Sibiři vypadá jako přírodní zázrak. Ve skutečnosti ale může být nebezpečná

Přidat na Seznam.cz

Příroda občas vyčaruje neuvěřitelné zázraky. Bohužel ale řeka na Sibiři není dílem přírody, a navíc může být i nebezpečná. I přesto je ale „krvavá“ řeka nádherná, obzvláště když vyniká v neustále zasněžené krajině.

Rudá krása v bílé krajině

Řeku Daldykan najdete v Rusku, konkrétně ve městě Norilsk na Sibiři. Tato oblast je téměř celoročně pokrytá bílým sněhem, což samo o sobě dělá krajinu až pohádkově krásnou. Když k tomu ale přidáte rudou řeku, která v bílé krajině obzvláště vyniká, vše opravdu vypadá jako z filmu.

Nejedná se ale o žádný filmový trik, řeka je totiž opravdu krvavě rudá, píše web CNN.

Přírodní zázrak to bohužel není

Za rudou vodou nestojí příroda, ale uniklé chemikálie. Konkrétně šlo o přetečení „filtrační hráze“ společnosti Norilsk Nickel, která zpracovává nikl, kdy následný únik chemických škodlivin z potrubí způsobil zabarvení nedaleké řeky Daldykan do ruda, píše BBC.

Řeka může být nebezpečná

Podle webu India není jasné, jaká konkrétní chemikálie řeku zabarvila. Podle místních obyvatel se ale řece vyhýbají zvířata, což může značit její toxicitu. Zda je ale řeka opravdu nebezpečná, případně jak moc, je otázkou. Jisté ale je, že pokud ji zbarvily chemikálie, určitě není vhodná k pití.

zdroj: India , CNN, BBC