Láká vás nedotčená příroda i místní kultura? Mongolsko je zemí zaslíbenou

Přidat na Seznam.cz

Přidáváme další méně známou zemi na váš cestovní seznam. Mongolsko se turistům otevírá pomalu, a proto se mu podařilo zachovat původní kulturu, která je pro mnohé tak velkým lákadlem. Dovolená v těchto končinách však potěší i milovníky pěší turistiky. Krásná nedotčená příroda je totiž hlavní devizou této země.

Klášter Amarbayasgalant

V 18. století byl v údolí postaven klášter, který zůstal dodnes izolován od zbytku země. Nabízel klidné místo, kde mohli mniši rozjímat a věnovat se buddhistické víře. Amarbayasgalant je jedním ze tří nejznámějších klášterů v zemi a důležitým poutním místem pro Mongoly i Tibeťany. V minulosti bylo v celé oblasti čtyřicet chrámů, dnes jich je pouze 28. Šest z nich je přístupných veřejnosti. Přímo v Amarbayasgalantu žije přibližně čtyřicet mnichů. Vždy se najde několik mladých mnichů, kteří se tam učí a později odejdou hlásat víru do světa. V některých budovách jsou uložena mumifikovaná těla významných buddhistických hodnostářů, na které se v polovině srpna chodí dívat nejvíce věřících. Do kláštera se nejsnáze dostanete z tři sta kilometrů vzdáleného Ulánbátaru.

Národní park Terelj

Přírodním zajímavostem dominuje národní park Terelj. Mezi turisty je vítězem také proto, že má velmi dobré spojení s hlavním městem. Nádherná oblast kombinuje hory, borové lesy a údolí, které jsou protkány malými vesničkami, kde můžete pozorovat původní architekturu. Lidé zde často žijí prostým způsobem života a věnují se především zemědělství. Výjimkou nejsou ani izolované farmy, kde chovají krávy, jaky a další domácí zvířata. V této části najdete také mnoho kočovníků, kteří se starají o stáda velbloudů. Poté se vydejte k jednomu z termálních pramenů, kde se můžete vykoupat přímo uprostřed krásné přírody.

Jezero Chövsgöl núr

V Mongolsku se také nachází jedno z nejstarších jezer na světě. Chövsgöl Nur je největší v zemi a vyznačuje se krásně čistou vodou. To přináší tři zajímavé výhody. První je, že stejně jako v moři jsou ryby viditelné pouhým okem. Druhá možnost přichází v zimě, kdy jezero zamrzá. Led je zcela průhledný, takže vypadá jako sklo, přes které je v mělčích částech téměř vidět na dno. Třetí výhodou je, že se barva jezera mění podle aktuálního odstínu oblohy a ročního období. Na pobřeží je několik kempů a soukromých chat. Zajímavé je, že toto jezero je řekou spojeno s mnohem známějším jezerem Bajkal.

Údolí Orkhon

Tomuto údolí jsou připisovány zázračné vlastnosti. Podle tradice zde byli pohřbeni první předkové Mongolů a jejich duchové zde přebývají dodnes. Proto se kdysi věřilo, že kdo vládne této oblasti, je automaticky vládcem celého světa. Pro jednotlivé vládce bylo proto kdysi velmi důležité zmocnit se stepí v Orchonském údolí a stát se všemocnými pány. Dnes se zde nachází několik vzácných památek, včetně pozůstatků dvou klášterů. Turisty však lákají i samotní obyvatelé, kteří žijí domorodým způsobem života a bydlí v tradičních jurtách.

Socha Čingischána

V roce 2008 jich země oslavila 800. výročí založení Mongolské říše. Při této příležitosti byla poblíž Ulánbátaru vztyčena obrovská socha velkého válečníka Čingischána. Socha měří 40 metrů a zobrazuje ho v typické pozici sedícího na koni. Vedle sochy národního hrdiny se nachází archeologické muzeum a restaurace. V hlavě koně je instalována vyhlídka na okolní krajinu.

Pokud vás láká nedotčená krajina Mongolsko je jistě úžasnou destinací, kde naleznete klid duše.

Zdroj: Dromedar