Léčebna Waverly Hills se stala předlohou pro horory. Dodnes platí za nejstrašidelnější budovu v USA

Přidat na Seznam.cz

Louisvillské sanatorium Waverly Hills je označováno za “nejděsivější budovu v Americe” a jeho nechvalně proslulá historie přitahuje hledače paranormálních jevů z celého světa. V poslední době se však toto místo na jihozápadě okresu Jefferson ocitlo v centru soudního sporu mezi jeho majitelem a historickou společností Waverly Hills, která má objekt pronajatý a stará se o něj.

Historie Waverly Hills

Než se proslavilo jako takzvané “strašidelné” místo, sloužilo sanatorium Waverly Hills jako významné zdravotnické středisko v Louisville, uvádí Courier-Journal

Stavba areálu byla zahájena v roce 1908 a bylo otevřeno v roce 1910, aby sloužilo jako izolované zdravotnické středisko pro pacienty postižené tuberkulózou, která se šířila v oblasti Louisville. Po rozšíření v roce 1926 mohl objekt pojmout více než 400 pacientů najednou.

Tuberkulóza byla často smrtelně nebezpečná a extrémně nakažlivá, proto byli pacienti obvykle drženi v karanténě v odlehlých prostorách. Sanatorium Waverly Hills bylo vybudováno jako soběstačná komunita s vlastním PSČ, poštou a zemědělskou půdou. Lékaři a ostatní zaměstnanci nemohli areál opustit.

Léčba tuberkulózy pokročila na počátku 60. let 20. století, kdy bylo vyvinuto antibiotikum, které dokázalo nemoc vyléčit. V roce 1961 bylo zařízení uzavřeno a zrekonstruováno, následující rok bylo znovu otevřeno jako domov důchodců, kde sloužilo pacientům až do svého opětovného uzavření v roce 1981. V té době zůstalo Waverly Hills zavřené přibližně 20 let, protože objekt chátral. V roce 2001 jej koupili současní majitelé Charlie a Tina Mattingly, kteří o dva roky později založili historickou společnost Waverly Hills.

Jak získal Waverly Hill svou strašidelnou pověst?

Jak se Waverly Hills změnil z klidného a odlehlého komplexu v Louisville na místo s nadpřirozenou pověstí v populární kultuře? Sanatorium Waverly (1910-1961) ubytovávalo pacienty s tuberkulózou v jihozápadní části okresu Jefferson během epidemie takzvaného “bílého moru” na počátku 20. století.

Svou roli v jeho nechvalně proslulé historii mohl sehrát i název, tehdejší reportér deníku Courier Journal Thomas Nord jej popsal jako “místo, kde by se mohl skrývat Joker před Batmanem”.

Přesto několik míst na pozemku, kde údajně zemřelo více než 6 000 lidí, začalo žít vlastním životem v paranormální populární kultuře.

Děsivý tunel jako rojiště duchů a pokoj 502

Například nechvalně proslulý 200 metrový tunel pro mrtvoly, který sloužil k diskrétnímu přesunu tisíců mrtvol po areálu, získal neblahou proslulost a je často uváděn jako místo, kde se odehrávají duchařské zážitky. Sama majitelka Tina Mattingly uvedla, že v tomto tunelu byly údajně viděny orby a také duchové zemřelých.

Pověstný je také “pokoj 502”. Předpokládá se totiž, že v této místnosti byli umístěni pacienti s tuberkulózou a duševními chorobami a údajně zde zemřela zdravotní sestra, která měla spáchat sebevraždu.

Další strašidla ze sanatoria Waverly Hills

V minulosti byli mladí chlapci známí tím, že si rádi zahráli hru na honěnou, a tak nepřekvapí, že jeden z nejoblíbenějších duchů rozpoznaných v sanatoriu Waverly Hills, mladý chlapec jménem Timmy, si rád hraje s návštěvníky budovy na honěnou, uvádí web GhostCityTours. Říká se, že když kutálíte míč dlouhou chodbou, Timmy vám ho často hodí zpátky, což je ve strašidelné budově vítané zpestření, ale bohužel ne všichni duchové žijící ve Waverly Hills jsou tak hraví.

Dalším duchem, který je na tomto místě často spatřen, je žena, která kdysi pracovala jako zdravotní sestra v době, kdy Waverly Hills fungovalo jako zařízení pro tuberkulózu. Vypráví se, že se tato zdravotní sestra v budově oběsila a nyní se předpokládá, že se stále potuluje po chodbách.

A konečně nejméně často vídaným přízrakem je tajemný muž v bílém, který se pozdě v noci potuluje chodbami. Neexistují žádné informace o tom, kdo byl tento duch za života, ale jeho přítomnost často spatří jen ti odvážní jedinci.

Zdroj: eu.courier-journal.com, ghostcitytours.com