Letecká nehoda u Kvildy na Šumavě: Stala se o Štědrém večeru roku 1937 a dnes ji připomíná památník

Přidat na Seznam.cz

Letecké katastrofy všeho druhu se neodehrávají jen v zahraničí. Pár z nich se historicky událo i u nás. Jedna z nich se stala v roce 1937. Zvláštní na ní bylo to, že se stala během Štědrého večera. Nehoda se odehrála nedaleko Kvildy u bývalé osady Zhůří, kde stroj ztroskotal na stráni Huťské hory. Do dnešní doby nehodu připomíná památník.

Letadlo mělo letět z Vídně do Prahy a Paříže

Stroj, jehož cesta skončila o svátečním večeru na Šumavě, měl v plánu stejnou trasu, jako vždy. Jeho linka vedla z Bukurešti do Vídně a do Prahy. Poté mělo toto letadlo letět dokonce až do Paříže. V tu dobu byly na palubě letadla Air France pouze tři osoby. Kromě českého pilota a francouzského radiotelegrafisty byl jediným cestujícím pražský advokát JUDr. Karel Flanderka. Cesta probíhala v pořádku, ale jen do chvíle, kdy na našem území vlétlo letadlo do husté mlhy.

K nehodě přispěl omyl na letišti Ruzyně

Těžko říct, co přesně se stalo, ale letecký dispečer se domníval, že letadlo už přelétlo Prahu a pohybuje se někde u Mělníku. Proto vyzval pilota, aby změnil kurs směrem na jihozápad. Problém byl, že letadlo se nacházelo někde úplně jinde. Že by mohlo být něco špatně už posléze nikdo nezjistil, protože pracovníci letiště šli oslavovat Vánoce a o osud letadla se už dále nikdo nestaral. Tím spíš, že se vědělo, že letadlo řídí jeden z nejlepších pilotů, který si určitě poradí.

Jenže, ani František Lehký, který měl stroj na starost, neměl nadlidské schopnosti. V tmě a mlze byl kriticky závislý na pozemní navigaci. I tak ale v kurzu pokračoval, což vedlo k tomu, že se začal od Prahy citelněji vzdalovat. A právě v ten moment se dostal směrem k Šumavě, kde nízko letící stroj zaznamenali lidé v Sušici, Kašperských Horách a blízkém okolí. Poté už to netrvalo dlouho a letadlo v rychlosti 250 kilometrů v hodině narazilo do lesnaté stráně Huťské hory. Stalo se tak v 17:39, kdy se zastavily palubní hodiny.

Záchranu komplikoval terén a sníh

I když mnoho lidí vidělo co se stalo, záchrana posádky letadla byla téměř vyloučená. V ten den se odehrávala hustá sněhová vánice a cestu k letadlu velmi komplikoval i náročný okolní terén, který byl navíc pokrytý hlubokým sněhem. Málokomu se navíc chtělo opouštět teplo domova zrovna na Štědrý večer. Proto se pátrací akce rozběhla až následující den. Nikdo z těch, kteří v letadle tehdy byli, tuto havárii nepřežil. Vzhledem k okolnostem je pak pochopitelné, že tato tragédie řadou lidí otřásla a hodně se o ní psalo v novinách. Na místě nehody dnes stojí pomníček se jmény obětí. Některé části havarovaného letadla navíc byla k vidění v místním muzeu.

Zdroj: redakce, Za krásnější Vimperk, Šumava NET