Mexická obří krystalová jeskyně je krásná, ale smrtící
Sádra: Je hlavní složkou sádrokartonu a často se přidává do vody při vaření světlého piva a indického piva. Lidé používají tento minerál doslova tisíce let. Ale na přelomu 21. století svět obnovil své uznání pro věci, když horníci objevili některé okázale velké krystaly, které byly – v podstatě – masivními sádrovými sloupy.
Jsou pohřbeni 300 metrů pod horou Sierra de Naica v Chihuahua v Mexiku. Krystaly ukotvené ve stěnách a podlaze jeskyně prošly nejméně půl milionem let nepřerušovaného růstu. Mnohé jsou dostatečně dlouhé a široké, aby se daly projít, a upřímně vypadají jako Supermanova Pevnost samoty, uvádí howstuffworks.
S balením kufrů se však neobtěžujte. Návštěva těchto krystalických zázraků je nyní téměř nemožná. To by upřímně mohlo být dobré; přes všechnu svou nádheru měla Obří krystalová jeskyně kdysi vlastnosti smrtelné pasti. Regionální zlomové linie procházejí přímo pod horou Sierra de Naica. Asi před 26 miliony let se magma těmito zlomy začalo tlačit k zemskému povrchu. Nakonec tento proces vedl ke vzniku hory. To také vysvětluje masivní krystaly, uvádí traveltriangle.
Giant Crystal Cave je dutina ve tvaru U ve vápenci pod Sierra de Naica. Zhruba 30 metrů na délku a 10 metrů na šířku, byl naplněn podzemní vodou po desítky tisíc let. Voda byla původně hnána nahoru do otvoru magmatickou komorou, která se nachází hlouběji v Zemi. Tato rušivá voda obsahovala minerál anhydrit, uvádí cen.
zdroj: howstuffworks, traveltriangle, cen