Monte Testaccio je hora postavená z odpadků. Tvoří ji až 80 milionů rozbitých nádob

Přidat na Seznam.cz

Po více než 250 let staří Římané metodicky hromadili rozbité terakotové amfory neboli nádoby na olej a vytvářeli Monte Testaccio. Hora sklenic, známá také jako Monte dei Cocci (doslova znamená „Hora střepů“), se nachází hned vedle starobylého přístavu na řece Tiber a skladů Horrea Galbae, které by bývaly sloužily ke skladování dováženého zboží, jako je olivový olej.

Kopec vypadá jako každý jiný, dokud se nepodíváte pozorně

Římané měli evidentně enormní chuť na olivový olej. V důsledku toho se dovážel z celé daleké říše a označení známé jako „tituli picti“ na nádobách ukazuje, že pocházejí především ze Španělska, Libye a Tuniska. Až 80 milionů nádob tvoří kopec, který je nyní vysoký 35 metrů. Tituli picti poskytly archeologům vzácný pohled na obchod ve starověkém Římě, protože značení ukazuje nejen přístav původu, ale také ukazuje původ obsaženého oleje a značky kontroly kvality a příležitostně i jméno výrobce sklenic.

Vykopávky v 90. letech 20. století ukázaly, že kopec byl vytvořen pečlivě a záměrně, nejen jako skládka. Výška byla postavena v řadě teras, se sklenicemi pečlivě rozříznutými na polovinu, aby do sebe zapadly. Většina zkoumaných nádob podle pochází z let 140-250, ale je možné, že nejstarší vrstvy pocházejí z prvního století. Tak jak je, je to jedna z největších a nejlépe zachovalých starověkých skládek.

V roce 1931 se oblast stala veřejným parkem a díky úsilí architekta Raffaele De Vico bylo Monte Testaccio na krátkou dobu krásnou a sugestivní zelenou oblastí s loukami a živými ploty, která obsahovala fontánu obklopenou půlkruhovou lavicí na vrcholu kopce. Nízký rozpočet a technické potíže s údržbou však brzy zanechaly toto místo opět opuštěné.

Dnes by to mohl být jen další travnatý pahorek, dokud se nepodíváte pozorněji.

zdroj: Atlas Obscura, Archeology, Turismo Roma