Moravské Toskánsko: Oblast na Slovácku připomíná romantickou italskou krajinu

Přidat na Seznam.cz

Už jste se někdy dívali na fotografie mírně zvlněné a prosluněné krajiny, která hýří barvami a klidem, a přemýšleli jste o tom, kde mohl být tak pěkný záběr pořízen? Zatímco někteří kvůli snímkům cestují do italského Toskánska, vy se můžete rozhodnout pro návštěvu takzvaného Moravského Toskánska, které se rozprostírá nedaleko Kyjova. Kromě toho, že během svých cest ušetříte, snadno se také přesvědčíte o tom, že je u nás doopravdy krásně.

Zvlněná krajina kolem Kyjova a Šardic

V srdci Slovácka, prakticky na dohled od Kyjova a Šardic, se nachází velká přírodní zajímavost, pro kterou se v posledních několika letech vžilo pojmenování Moravské Toskánsko. Tvoří ji mírně zvlněné kopce, které některým lidem ponejvíce připomínají fotogenické, ale nám přeci jen trochu moc vzdálené Toskánsko. Součástí této krajiny jsou solitérně stojící kapličky a rozhledny (například rozhledna Soudek v Šardicích), remízky a další linie, které jsou nejen pastvou pro oko, ale budou se také skvěle vyjímat na vašich fotografiích.

Přispěla kolektivizace i důlní činnost

Po válce bylo zvykem spojovat menší pole ve větší, na základě čehož začaly postupně vznikat větší a soudržnější celky, které je možné pozorovat pouhým okem i dnes. V tomto období také v této lokalitě probíhala důlní činnost. I když už byla dávno ukončena, podzemní štoly si žijí svým vlastním životem. Následkem toho pak průběžně vznikají další a různě strmé propady, které této lokalitě propůjčují její unikátní ráz.

V případě, že byste se sem chtěli vydat fotografovat, doporučuje se sem jet během jarních, letních nebo podzimních měsíců. I v zimě je tu krásně, ale nelze příliš čekat, že snímky budou hrát všemi barvami. Z denních časů je pak pro focení nejlepší východ slunce, nebo naopak podvečerní zlatá hodinka.

Zdroj: Moravské Toskánsko, Jižní Morava