Most Ruyi: Zvlněný zázrak architektury a inženýrství

Přidat na Seznam.cz

Obrázky ohýbajícího se mostu se skleněným dnem v Číně se stávají stále více populární, protože to vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda. Most Ruyi opravdu vypadá jako dílo photoshopu, ovšem jedná se o skutečný zázrak architektury.

Most Ruyi

Most Ruyi byl nedávno slavnostně otevřen ve východní Číně. Stavba je v nadmořské výšce 140 metrů, překračuje jednu ze soutěsek v údolí Shenxianju v provincii Zhejiang, a je 100 metrů dlouhý, píše web Traveller. Inspirací mu byl klikatý tvar „Ruyi“, předmět orientální tradice, symbolu štěstí a dobrého znamení.

Most se skládá ze tří menších vlnitých mostů a část jeho „dna“ je vyrobena ze skla. Díky tomu návštěvníci vidí i hluboukou propast pod nimi, a snad i proto by se na most neměl vydávat nikdo, kdo má strach z výšek. Díky použitým materiálům a zajímavému tvaru ale tento zázrak architektury skvěla zapadá do přírodní scenérie, píše web My Best Place.

Futuristický design

Zvláštnost, která odlišuje most Ruyi od ostatních mostů, spočívá v jedinečnosti jeho konstrukce – jedná se o dvoupatrový propletený most se třemi vlnovitými lávkami, většinou z průhledného skla. Tento futuristický design krásně zapadá do kontextu národního parku Shenxianju a je ohromující. Most navrhl architekt He Yunchang, známý také tím, že pracoval na slavném Ptačím hnízdě, pekingském národním stadionu, který byl součástí olympijských her v roce 2008, píše web Interesting Engineering.

zdroj: My Best Place, Interesting Engineering, Traveller