Mrakodrap 21 ve Zlíně: Byl jednou z prvních výškových staveb na území Československa a je v něm Baťův výtah
Mnoho z nás musí jednoznačně uznat, že Zlín, za jehož rozkvětem stojí především Baťa, je jedním z nejzdařilejších projektů, který u nás v průběhu historie vznikl. Jedním z pozůstatků slavné éry města je mrakodrap číslo 21, kterému se říká Baťův mrakodrap. Kromě toho, že byl jednou z prvních výškových staveb v Evropě láká i na takzvaný Baťův výtah.
Nejvyšší administrativní budova v Československu
Baťův mrakodrap, který se pyšní číslem 21, vznikl mezi lety 1936 a 1939 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. Vzhledem k době jeho vzniku asi nejspíš nikoho nepřekvapí, že i v dnešní době patří k perlám funkcionalistické architektury, které se na Moravě velmi dařilo. Mezi největší zvláštnosti celé stavby ale ve skutečnosti patří pojízdný výtah, o kterém se traduje, že v něm měl Baťa svoji kancelář. Také šlo ale ve své době o nejvyšší administrativní budovu v Československu.
Mrakodrap byl výstavní skříní firmy
Na svou dobu byla jednadvacítka velmi moderní. Technicky vzato šlo o výkladní skříň celé firmy Baťa. Nacházela se tu například automaticky regulovaná klimatizace, potrubní pošta, vlastní telefonní ústředna nebo třeba rozhlas a rychlovýtahy. Z našeho dnešního pohledu pak mohou být trochu úsměvné toalety, kde tekla z kohoutků teplá i studená voda.
Nejvíc lidí si ale pamatuje výtah Jana Antonína Bati, který měl velikost kolem 5×5 m. Nechyběla v něm vlastní klimatizace, telefon a umyvadlo s tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že kancelář šéfa se nacházela v 8. patře, díky té pojízdné mohl ušetřit spoustu času. Má se ale za to, že Baťa tento výtah ve skutečnosti ke kontrolám nikdy nepoužil a především v něm probíhaly porady s vedoucími z různých pater.
I když dnes v mrakodrapu sídlí především městské instituce, terasa v 16. patře je veřejně přístupná od 8 do 20 hodin. Na terase je zbudována odpočinková zóna s dalekohledy a s mapou Zlína. Po domluvě s Muzeem jihovýchodní Moravy se pak můžete podívat i do slavného výtahu. A mrknout se můžete i do 8. patra, které je v původním stavu.
Zdroj: redakce, Zlínský kraj, Muzeum jihovýchodní Moravy