Muzeum současného umění Niterói bylo navrženo slavným brazilským architektem Oscarem Niemeyerem

Přidat na Seznam.cz

Muzeum současného umění Niterói, známé také jako MAC, bylo navrženo slavným brazilským architektem Oscarem Niemeyerem a dokončeno v roce 1996. Tato ikonická stavba ve tvaru talíře, která se nachází na útesu nad zálivem Guanabara ve městě Niterói, skvěle rámuje panoramatický výhled a zapouzdřuje jednoduchou, přesto brilantní typickou estetiku Niemeyera.

Niemeyer tvrdil, že „pole bylo úzké, obklopené mořem a řešení přišlo přirozeně“. Toto „přirozené“, intuitivní řešení bylo elegantní, zakřivená struktura, která se zvedá z vodní nádrže, vytváří okolní pocit lehkosti a umožňuje plné panoramatické výhledy na horu Sugar-Loaf a záliv Guanabara, ačkoli MAC je často popisován jako UFO Niemeyerovým poetickým záměrem bylo, aby se forma vynořila „ze země“ a „neustále rostla a šířila se“, jako květina, která se tyčí ze skal.

Šestnáct metrů vysoká stavba je situována na dlážděném veřejném náměstí, kam se vstupuje po vířivé rampě s červeným kobercem o délce 98 metrů. Kopule o průměru 50 metrů obsahuje tři patra, umístěná na válci o průměru 2,7 metru, ukotvená v 60 centimetrů hlubokém bazénu o ploše 817 metrů čtverečních. Šestihranný hlavní sál poskytuje 400 metrů čtverečních bezsloupového výstavního prostoru obklopeného kruhovou vyhlídkovou promenádou s okny skloněnými pod úhlem čtyřiceti stupňů.

Během své sedmdesátileté kariéry architekta Niemeyer navrhl více než 500 projektů v Brazílii (včetně hlavního města Brasília) a také v Alžírsku, Francii, Španělsku a Izraeli. Nicméně, on prohlašoval, že jeho muzeum v Niterói, spolu s kongresem a katedrálou Brasília, byl jeden z jeho oblíbených projektů.

zdroj: archdaily, architectmagazine, architecturaldigest