Na skalnatém svahu hluboko v drsném lese jihozápadní Pensylvánie stojí dům nad vodopádem

Přidat na Seznam.cz

Zakázka domu Fallingwater byla pro amerického architekta Franka Lloyda Wrighta osobním milníkem, protože jednoznačně znamenala zlom v jeho kariéře. Po tomto triumfu na konci kariéry sedmašedesátiletý muž pokračoval ve vytváření řady vysoce originálních návrhů, které by potvrdily jeho tvrzení „největšího světového architekta“.

Fallingwater, víkendová rezidence poblíž Mill Run v jihozápadní Pensylvánii, kterou navrhl americký architekt Frank Lloyd Wright pro rodinu Kaufmannů v roce 1935 a dokončil ji v roce 1937. Odvážná stavba domu nad vodopádem pomohla oživit Wrightovu architektonickou kariéru a stala se jedním z nejznámější stavby 20. století. Rezidence byla otevřena jako muzeum v roce 1964.

Edgar J. Kaufmann starší, magnát obchodního domu, a jeho manželka Liliane pověřili Wrighta, aby navrhl víkendové útočiště na rodinném pozemku poblíž bývalé komunity Bear Run jihovýchodně od Pittsburghu. Kaufmanna seznámil s Wrightem jeho syn Edgar v roce 1934. Wrightovi bylo v době schůzky 67 let a uprostřed Velké hospodářské krize měl jen několik zakázek. Jeho kariéra se zdánlivě blížila k odchodu do důchodu – brzký úspěch jeho rezidencí ve stylu Prairie v prvním desetiletí 20. století se po negativní publicitě jeho osobního života zmírnil.

Wrightův návrh pro Fallingwater však prokázal, že si stále zachovává odvážnou vizi architektury. Kaufmann a jeho žena očekávali víkendový dům s výhledem na oblíbený vodopád, ale byli překvapeni, když zjistili, že Wrightovy plány umístily dům přímo nad vodopád. Wright tvrdil, že nechtěl vodopády odsunout do pouhého pohledu, na který by se Kaufmannovi mohli občas dívat zpovzdálí, ale že chtěl vodopády přenést do každodenního života rodiny. Umístěním rezidence nad vodopád by Kaufmannovi mohli vždy slyšet pohyb vody a být si vědomi přítomnosti vodopádu.

zdroj: Britannica, Archdaily, Khanacademy