Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovic u Ostravy. Dnes je komplex vzdělávací, společenské a umělecké centrum

Přidat na Seznam.cz

Ostrava je třetí největší město v České republice, bývalá průmyslová velmoc, která se chytře proměnila v centrum umění, sportu, nočního života a kultury. Podívejte se na toto místo a na kulturní památku Vítkovic.

Areál Dolní oblasti Vítkovice

Výroba byla ukončena v roce 1998 a je rozdělen na tři části. V severní části areálu se nachází bývalý důl Hlubina, vysoké pece, koksovna a chemický závod. Ve střední části areálu se nacházelo strojírenství a v jižní části byla umístěna skupina průmyslových a administrativních budov.

Dnes je celý komplex přeměněn na vzdělávací, společenské a umělecké centrum, přičemž si stále zachovává průmyslové budovy a architekturu, které ho po dlouhá léta proslavily. Příkladem může být multifunkční hala Gong, bývalý sklad plynu, kde se nyní konají koncerty, Velký svět techniky, interaktivní vědecko-technické centrum, kulturní čtvrť Hlubina, kde můžete vidět kapely, umělce, filmaře, sochaře, fotografy a další Landek Park.

Možné prohlídky

Dolní oblast Vítkovic si nejlépe prohlédnete během komentované prohlídky vedené bývalými zaměstnanci vysoké pece. Můžete navštívit atraktivní expozice ve Vědeckotechnickém centru nebo se pokochat krásným výhledem z vrcholu Bolt Tower, který se tyčí nad Dolními Vítkovicemi stejně jako svatovítská katedrála nad Prahou.

Zdroj: Ostrava, kiwi, Mamesvetovykraj