Národní památník heydrichiády v kostele sv. Cyrila a Metoděje připomíná osud hrdinných parašutistů
Od výročí této události, která se stala 18. června 1942, uběhlo sotva pár dní. I přesto se jedná o jeden z nejsilnějších momentů 2. světové války, který se dočkal i filmového zpracování. Připomínkou osobního nasazení parašutistů je pak Národní památník hrdinů heydrichiády, který se nachází v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.
Atentát na Reinharda Heydricha
Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor, byl mnohými nazýván blonďatou bestií. Říkalo se mu ale také pražský kat nebo řezník z Prahy. Mezi jeho projekty patřilo například „konečné řešení české otázky“. Ačkoliv ve srovnání s židy neměli být Češi zcela eliminováni, mělo dojít k jejich masivnímu vysídlení. A ty, které by se dalo označit jako „vhodné“ (například vzhledem a smýšlením), plánoval poněmčit. Heydrich toto řešení preferoval nejen kvůli rasové příbuznosti, ale také kvůli udržení stability v srdci říše.
S čím ale nejspíš nepočítal byla skutečnost, že se na něj podaří zinscenovat atentát, který proběhl 27. května 1942. Jak si jistě pamatujete z hodin dějepisu, spáchala ho skupina Anthropoid, která byla složena z parašutistů. V pražské Libni ho provedl Jan Kubiš a Jozef Gabčík. I přes skrývání a snahu o útěk po činu, který rozpoutal nekončící krvavé řádění, kterému padly za oběť například Lidice, však život parašutistů, i přes statečný boj, vyhasl právě 18. června 1942 v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.
Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!
Cesta okupantů k parašutistům nebyla vůbec jednoduchá, protože ani po několika týdnech se jim stále nedařilo přijít na stopu atentátníkům. Právě v této době platilo stanné právo a přistoupilo se i k již zmíněnému masovému vraždění a teroru. (Zhruba dva týdny po Lidicích byly na řadě Ležáky.) Mezi tím se postupně do kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici přesouvali další parašutisté. Patřil k nim například i Josef Bublík či Jan Hrubý. A nechyběl tu ani Adolf Opálka. Jediný, kdo o přesunu do kostela nevěděl, byl Josef Čurda, který se nakonec rozhodl jet k matce. Jenže, nikdo nepočítal s tím, že 16. června parašutisty Čurda udá, což následně vedlo k odhalení jejich úkrytu v kostele. A netrvalo dlouho a byl zcela obklíčen
Začalo to 18. června 1942 po čtvrté hodině ráno, kdy chrám obklopilo až těžko uvěřitelných 800 německých vojáků. I když by se mohlo zdát, že se parašutisté okamžitě vzdali, protože jim muselo být jasné, že nemají šanci, jejich boj s velkou přesilou trval zhruba 7 hodin. Čurda dokonce vyzýval kamarády k tomu, aby se vzdali. Ti na něj však zakřičeli, že jsou Češi a nikdy se nevzdají. Parašutisté nakonec přišli během boje o život. I když ale někteří podlehli vážným zraněním, řada z nich ho ukončila vlastní rukou. V současné době jsou kolem okna vedoucího do krypty stále vidět stopy po kulkách.
Národní památník hrdinů heydrichiády
Vzhledem k velkému významu místa v něm byl později instalován Národní památník hrdinů heydrichiády, ve kterém se nachází expozice věnovaná operaci Anthropoid. Také je zde pietní místo, které celou situaci detailně popisuje a návštěvníky seznamuje se všemi hrdiny, kteří se tohoto boje zúčastnili. Také se zde ale popisuje Mnichovská dohoda nebo vznik Protektorátu Čechy a Morava. V neposlední řadě se v expozici nezapomíná ani na konkrétní odbojáře a členy pravoslavné církve, kteří parašutistům pomohli.
Zdroj: redakce, Vojenský historický ústav Praha, Wikipedie