Národní park Hawaii Volcanoes je jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Najdete tu největší sopku i celé potoky lávy

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte rádi adrenalin a návštěvy nebezpečných míst, pak je pro vás národní park Hawaii Volcanoes přímo dokonalým místem. Nemusí to totiž být jen nebezpečná zvířata či jedovaté rostliny, co ze zdánlivě klidného místa dělá boj o přežití. Někdy stačí pouhé dvě sopky.

Jedno z nejnebezpečnějších míst na světě

Podle webu The Boutique Adventurer je národní park Hawaii Volcanoes hned druhým nejnebezpečnějším místem na světě, hned za Údolím Smrti v USA. Překvapivě se sem ale turisté dostanou a opravdu si mohou na vlastní oči prohlédnout žhavou lávu i aktivní sopky. Problém ale nastává, když si park chcete prohlédnout bez průvodce. Stačí totiž pouhá změna směru větru, abyste se nadýchali smrtelné davky sopečného plynu. Jeden chybný krok nebo rozpadající se okraj útesu a mohli byste se ponořit do obrovské jámy roztavené skály nebo na dno kráteru.

Sopky, které nepřestávají vybuchovat

Národní park Hawaii Volcanoes je aktivní sopečná oblast podél jihovýchodního pobřeží ostrova Havaj. Nepředstavujte si ale ostrov plný sopek a na každém kroku jezera lávy. Ve skutečnosti nebezpečí představují pouze dvě sopky. Mauna Loa a Kilauea, asi 40 km od sebe, uvádí web Britannica. Potoky s lávou zde ale skutečně jsou, ovšem nebezpečné jsou především plyny. Mauna Loa, která se nachází v jižní centrální části ostrova, je největší sopkou na Zemi, Kilauea zase od roku 1983 nepřestala vybuchovat.

Nebezpečné sopečné plyny se valí z kráteru a představují nebezpečí pro každého, zejména pro lidi se srdečními nebo dýchacími problémy, kojence, malé děti a těhotné ženy. Sopečné erupce mohou být nebezpečné zejména proto, že se mohou kdykoli změnit. National Parks Traveler varuje také před zemětřesením, které erupce doprovází.

zdroj: National Parks Traveler , Britannica, The Boutique Adventurer