Nejkrásnější jezera na Novém Zélandu. Jednoho z nich se nesmíte ani dotknout

Přidat na Seznam.cz

Dovolená u jezera je oblíbeným cílem mnoha cestovatelů. Většinou mají ve svém okolí perfektní možnosti aktivního odpočinku a pak mohou příjemně relaxovat u vody. Nový Zéland je země plná příjemných přírodních překvapení. Proto zde najdete také spoustu krásných vodních ploch, které patří k jejich největším atrakcím.

Wanaka

V jižní části Nového Zélandu se nachází krásná oblast Wanaka, kde se nachází i stejnojmenné jezero, píše magazín TravelTriangle. Celá oblast nabízí vynikající podmínky pro pěší turistiku. Pod kopci se zase nachází několik cyklostezek a dokonalou aktivní dovolenou doplňují vodní aktivity přímo na jezeře. Můžete se tu koupat, jezdit na loďce nebo vyzkoušet paddleboarding. Celá oblast i samotné jezero jsou ideální pro celoroční dovolenou. V létě si můžete užívat hor a pěší turistiky a v zimě jsou v blízkosti lyžařské sjezdovky. I v tomto ročním období se můžete procházet kolem jezera a kochat se krásnou přírodou. Oblast je krásná na podzim, kdy se ve vodě odrážejí pestré barvy z celého okolí. Velkou výhodou je, že v okolí Wanaky se nachází několik měst s různými památkami a galeriemi. Nachází se zde také několik vinic s rodinnými vinařstvími. V regionu se nachází také malý pivovar.

Tekapo

Jezero Tekapo je známé svou tyrkysově zbarvenou vodou. Hlavním lákadlem je opět okolní příroda. Nejoblíbenější je od dubna do září, kdy můžete nad jezerem pozorovat místní obdobu polární záře. Nejlépe si ji prohlédnete z hvězdárny, která se nachází na jednom z nedalekých kopců. Podél jeho břehů vedou cyklostezky. Můžete je použít i na delší procházky. Historicky nejcennější je kostel Dobrého pastýře z roku 1935. V okolí kamenné stavby nejsou žádné další budovy, takže za jasných nocí je odtud krásně vidět hvězdná obloha. Pak je to oblíbené místo pro romantické procházky. Poblíž je socha ovčáckého psa, protože v blízkosti jezera je oblast, kde se již mnoho let chovají ovce, a tímto způsobem chtěli vzdát úctu věrným pomocníkům pastýřů.

Wakatipu

S jezerem Wakatipu je spojen zajímavý jev. Přibližně každou půlhodinu hladina vody stoupne nebo klesne o deset centimetrů. K tomuto jevu dochází kvůli zvláštně tvarovanému dnu a jeho břehům. Podle legendy však pod hladinou žije velký tvor jménem Matau. Pohyby povrchu jsou prý způsobeny tím, jak bije jeho srdce. V blízkosti tohoto jezera se také nacházejí nádherné hory. Nejvyšší z nich se jmenuje Earnslaw a měří 2 819 metrů. Z jeho vrcholu je také skvělý výhled na Wakatipu. Velmi oblíbené jsou plavby po jezeře, během nichž si můžete prohlédnout památky na jeho březích. Je zde také několik rodinných farem a měst s pěknými historickými centry. Jezero je proslulé také rybolovem. Zejména na jeho jižním pobřeží se nacházejí rybářské vesnice, kde si můžete přímo v provozovnách pochutnat na jejich specialitách.

Smaragdové a modré jezero

Jezera s jedinečným zbarvením najdete v národním parku Tongariro. Všechny jsou blízko sebe a vznikly sopečnou činností. Díky nim se horská jezera zbarvila do modré nebo smaragdové barvy. Jejich zbarvení závisí na tom, jaké minerály ve vodě převažují. Ačkoli jsou velmi pěkné na pohled a lákají ke koupání, nemůžete do nich vlézt, ani si namočit ruku. Místní obyvatelé je totiž považují za posvátné a mají také vysoký obsah síry. Po dlouhé túře jsou však příjemným místem k posezení, osvěžení a obdivování jejich krásy.

Matheson

Podle odhadů vzniklo jezero před 14 000 lety, když roztál ledovec a v tomto místě se vytvořila prohlubeň. Matheson je považován za jedno z nejfotogeničtějších míst v zemi. Jeho pozadí dominují kopce, zejména nedaleký ledovec Fox Glacier, a nejvyšší vrcholy země Aoraki a Tasman. V okolí se nacházejí původní lesy, které vytvářejí výborné klima pro osoby s chronickými dýchacími potížemi. Podél jezera vede stezka ideální pro procházky. V této oblasti se také daří různým vzácným ptákům, kteří zde mají ideální podmínky k životu.

Zdroj: traveltriangle.com