Nejlepší místa pro pozorování polární záře

Přidat na Seznam.cz

Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 80 do 100 km, nejčastěji kolem 100 km, někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Je to jeden z hlavních jevů vesmírného počasí.

Přinášíme vám pár tipů, kde zahlédnout tento úžasný vesmírný úkaz. Každý cestovatel by měl alespoň jednou v životě vidět polární záři!

Grónsko

Celý ostrov, který patří Dánsku, je báječným místem pro pozorování polární záře. Vzhledem k tomu, že ledová poušť ve vnitrozemí ostrova je nepřístupná, je pravděpodobné, že se budete muset zdržovat v jižních a východních pobřežních oblastech, abyste tuto podívanou viděli. Nejlepší místa jsou v Kulusuku nebo Ammassaliku.

Island

Celý ostrov je vhodným místem pro pozorování polární záře v zimě, kdy je světlo jen několik hodin denně. Národní park Thingvellir u hlavního města Reykjavíku je mezi milovníky polární záře obzvláště oblíbený. Nejlepší je zůstat jeden nebo dva týdny mezi zářím a únorem, tehdy je polární záře prakticky zaručena.

Faerské ostrovy

Souostroví v severním Atlantiku, které patří Dánsku, okouzluje své návštěvníky během dlouhých zimních nocí. Na 18 ostrovech, které leží mezi Britskými ostrovy, Islandem a Norskem, jsou díky prakticky nulovému znečištění ovzduší téměř ideální podmínky pro pozorování polární záře.

Norsko

Když v severonorském městě Tromso postupně ubývá denního světla, nastupuje jako zdroj světla polární záře, jak se odborně říká. Na sever od polárního kruhu je polární aktivita největší, často se obloha na celé hodiny rozzáří zářivými odstíny zelené barvy. Tromso se pyšní nejseverněji položenou univerzitou, nejseverněji položeným pivovarem a nejseverněji položeným planetáriem na světě.

Švédsko

Díky jedinečnému mikroklimatu je oblast kolem Abiska ve švédském Laponsku vědecky prokázána jako nejlepší místo pro pozorování polární záře v celé její intenzitě. Nedaleko národního parku Abisko se totiž za jasných polárních nocí vyskytuje úkaz, který lze pozorovat. Nad 70 kilometrů dlouhým jezerem Torneträsk se otevírá pověstná „Modrá díra Abiska“, kousek jasné oblohy, i když zbytek oblohy je zatažený.

Finsko

Na dalekém severu Finska jsou lidé na období polární záře dobře připraveni. Hosté chaty Aurora Chalet v Luosto dostanou při příjezdu pípák, který je upozorní, jakmile se na obloze objeví polární záře.

Spolehlivý provoz zajišťuje Výzkumné centrum polární záře, které se nachází v nedalekém městě Sodanklya a dodává hotelům předpověď počasí. Jedním z poutních míst je Nellim u jezera Inari, třetího největšího jezera ve Finsku.

Kanada

Oblast kolem jezera Lake Superior v Ontariu, rozlehlá tundra na severu nebo opuštěná oblast kolem městečka Whitehorse v teritoriu Yukon, všude tam sedí diváci v první řadě, když začíná cirkus na obloze. Nejlepší místa, kde lze polární záři spatřit, jsou Calgary, Ontario, Yukon Territory nebo Manitoba.

Aljaška

Největší a nejsevernější stát USA je jedním velkým jevištěm pro mohutnou polární záři. Vyrábějí se ve všech barvách a variantách. Není divu, že v zimě nastává skutečný „cestovní boom polární záře“. Zde můžete vidět úkaz na obloze nad Medvědím jezerem.

Zdroj: Der Spiegel, Wikipedia